Biometria w komputerze

Czy systemy rozpoznawania linii papilarnych, głosu lub rysów twarzy staną się już niedługo standardowym elementem komputera?

Czy systemy rozpoznawania linii papilarnych, głosu lub rysów twarzy staną się już niedługo standardowym elementem komputera?

Compaq, IBM, Identicator Technology, Microsoft, Miros i Novell poinformowały o utworzeniu konsorcjum BioAPI, mającego na celu określenie standardów i norm dotyczących metod biometrycznych, opartych na systemach rozpoznawania linii papilarnych, głosu i rysów twarzy. Konsorcjum ma opracować interfejsy programistyczne API, zawierające funkcje do obsługi sprzętu i oprogramowania biometrycznego, które umożliwią identyfikację użytkowników systemów informatycznych i zwiększenie bezpieczeństwa dostępu do sieci i systemów komputerowych. BioAPI zamierza udostępnić opis API wysokiego poziomu i wersję finalną specyfikacji już w III kwartale br.

Rozwój zaawansowanych metod biometrycznych był dotychczas finansowany przede wszystkim przez agencje rządowe, a systemy biometryczne stosowane przez wojsko lub służby specjalne. Obecnie technologie rozpoznawania linii papilarnych, głosu i rysów twarzy wchodzą do zastosowań cywilnych. Mogą one ułatwić korzystanie z systemów informatycznych, zapewniając wiarygodną identyfikację użytkowników, i przyczynić się do popularyzacji handlu elektronicznego i masowych zastosowań komputerów zwłaszcza w środowiskach rozproszonych.

Firma Identicator Technology (http://www.identicator.com) - założona w 1971 r. - zajmuje się projektowaniem i wytwarzaniem kompleksowych systemów informatycznych do obrazowania i analizy linii papilarnych, które są wykorzystywane m.in. przez FBI. Natomiast Miros Inc. (http://www.miros.com) opracowuje systemy do identyfikacji osób na podstawie rysów twarzy. W jej ofercie znajdują się m.in. TrueFace PC, TrueFace Network i TrueFace Web - systemy zabezpieczania dostępu do komputerów i danych oraz TrueFace Access - kompleksowe rozwiązanie do kontroli fizycznego dostępu. Używają one opatentowanej przez Miros Inc. technologii TrueFace Engine - rozpoznawania rysów twarzy wykorzystujących sieci neuronowe.