Bill Gates wyprzedaje coraz więcej akcji Microsoftu

Bill Gates w kilku transakcjach sprzedał aż 20 milionów akcji Microsoftu (wartych 752 miliony dolarów), coraz bardziej zbliżając się do utraty pozycji posiadacza największej puli papierów firmy.

Sprzedaż 20 milionów akcji nie oznacza jednak, ze Gates znacznie zmniejszył swój stan posiadania. Uszczuplił go jednak do poziomu 338 milionów. Drugim największym prywatnym udziałowcem jest jego wieloletni przyjaciel, współpracownik i CEO Microsoftu - Steve Ballmer. Były dyrektor wykonawczy ma w swoim posiadaniu aż 332 miliony akcji.

Od początku lat 2000 Gates sprzedawał rocznie około 80 milionów akcji. Wcześniejszych 20 milionów (wartych 711 mln dolarów) pozbył się w czwartym kwartale 2013 roku. Wynika to z porozumienia z amerykańską komisją Securities and Exchange Commission (SEC).

Zobacz również:

  • Branża IT dominuje ranking miliarderów Bloomberga

Pozostałe w posiadaniu Gatesa akcje warte są obecnie prawie 13 miliardów dolarów. Analitycy rynkowi twierdzą, że legendarny współzałożyciel Microsoftu całkowicie pozbędzie się papierów wartościowych firmy wraz z końcem 2018 roku. Chyba że zaprzestanie sprzedaży. Eksperci twierdzą jednak, ze póki co nic w zachowaniu Gatesa nie wskazuje aby miało to nastąpić. Zwłaszcza, że niedawno były prezes i założyciel Microsoftu zrezygnował z udziału w radzie nadzorczej, dzieląc swój czas w stosunku 1:2 między doradzanie nowemu CEO Satyi Nadelli ws. produktów oraz działalność w ramach Bill & Melinda Gates Foundation.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200