Bill Gates inwestuje w ICO-Teledesic

Jest to kolejna prywatna inwestycja szefa Microsoftu w firmę założoną wraz z Craigiem McCaw, mającą świadczyć szerokopasmowe usługi satelitarne.

Bill Gates, szef Microsoftu, i inni inwestorzy przeznaczyli 300 mln USD na dofinansowanie ICO-Teledesic Global, firmy zamierzającej świadczyć satelitarne usługi internetowe, w tym telefoniczne, dostępowe i szerokopasmowe.

Inwestycja jest jedynie częścią, szacowanego na 2,1 mld USD budżetu, który ICO-Teledesic, należący do finansisty Craiga McCawa, musi zasilić aby uruchomić swoje usługi. Według najnowszych planów, bezprzewodowe usługi internetowe i inne, oparte na pakietach danych, mają być świadczone w 2003 r. Rok później Teledesic zamierza oferować szerokopasmowe transmisje danych przeznaczone dla sieci telefonii komórkowej.

Wysokość ostatniej inwestycji B. Gatesa w Teledesic wyniosła 100 mln USD, a prywatnej nowojorskiej firmy inwestycyjnej Clayton, Dubilier & Rice - 150 mln USD, z opcją na dodatkową inwestycję w wysokości 200 mln USD. Pozostali inwestorzy przeznaczyli na wsparcie łącznie 42,5 mln USD. Inwestycja szefa Microsoftu ma charakter prywatny i została uczyniona przez jego firmę Cascade Investment.

Teledesic został założony przez B. Gatesa i C. McCawa w 1994 r, a połączony z ICO Global Communications wiosną tego roku. Ponadto wśród udziałowców firmy znajdują się: Boeing, Motorola i Abu Dhabi Investment.

Ja dotąd ICO-Teledesic Global nie wyznaczył daty wprowadzenia na orbitę pierwszego z 12. swoich satelitów. Jednakże zastrzyk gotówki pojawił się w momencie, gdy inwestorzy uważnie przyglądają się kondycji innych podobnych satelitarnych przedsięwzięć. Przypomnijmy, że Iridium, operator telefonii satelitarnej zbankrutował, a ICO Global Communications musiało być ratowane przez inwestorów.

***

Pojawiła się szansa na wznowienie usług Iridium

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200