Bilion gigabajtów w 2010 r.

IDC przygotowało raport prognozujący wzrost ilości przetwarzanych danych w ciągu najbliższych kilku lat. Wynika z niego, że w 2010 r. na świecie będzie przetwarzanych prawie bilion gigabajtów cyfrowych danych. To pierwsze tego typu opracowanie.

IDC przygotowało raport prognozujący wzrost ilości przetwarzanych danych w ciągu najbliższych kilku lat. Wynika z niego, że w 2010 r. na świecie będzie przetwarzanych prawie bilion gigabajtów cyfrowych danych. To pierwsze tego typu opracowanie.

Raport "The Expanding Digital Universe: A Forecast of Worldwide Information Growth Through 2010" pokazuje w jaki sposób w ciągu najbliższych lat będzie następował przyrost przetwarzanych informacji. Prognoza dotyczy też specyficznych typów informacji odpowiedzialnych za ten wzrost.

W 2006 r. zostało stworzonych i przechowywanych 161 exabajtów danych (161 mld gigabajtów). Ta liczba jest trzy miliony razy większa niż treść wszystkich książek kiedykolwiek napisanych lub jest ekwiwalentem 12 stosów książek, z których każdy sięgnąłby z Ziemi do Słońca (150 mln km). Według IDC liczba ta w 2010 r. wyniesie 988 exabajtów, przy założeniu 57% rocznego wzrostu.

W 2010 r. aż 70% danych zostanie stworzonych przez osoby prywatne, chociaż firmy będą miały bardzo duży wpływ na przetwarzanie tych danych (sieci, centra danych, transmisja przez Internet, zabezpieczanie danych). Organizacje natomiast (włączając w to firmy każdej wielkości, agencje, rządy i zrzeszenia) będą odpowiedzialne w 85% za bezpieczeństwo informacji, jej prywatność, dostępność i zgodność z prawem.

Analitycy skupili się także na poszczególnych zagadnieniach odpowiedzialnych za tak ogromny przyrost ilości przetwarzanych danych:

  • Obrazy - Obrazy będą pozyskiwane przez miliard urządzeń na świecie: aparaty cyfrowe, kamery, telefony komórkowe, medyczne skanery, kamery przemysłowe itd. Ten element będzie odpowiedzialny za największy przyrost danych.
  • Aparaty cyfrowe - Liczba zdjęć wykonanych aparatami cyfrowymi w 2006 r. przekroczyła 150 mld na całym świecie, a telefonami komórkowymi - ok. 100 mld. IDC przewiduje, że w 2010 r. zostanie wykonanych ponad pół biliona cyfrowych zdjęć.
  • Kamery - Wykorzystanie kamer cyfrowych podwoi się do 2010 r.
  • E-mail - Liczba skrzynek poczty elektronicznej wzrosła z 253 mln w 1998 r. do 1,6 mld w 2006 r. W tym samym okresie liczba wysłanych wiadomości rosła trzykrotnie szybciej niż liczba osób je wysyłających. W 2006 r. objętość przesłanej poczty (z wyłączeniem spamu) przekroczyła 6 exabajtów.
  • Komunikatory - W 2010 r. będzie funkcjonowało 250 mln kont w internetowych komunikatorach, wliczając w to wykorzystanie komunikatorów do celów biznesowych.
  • Internet - W 1996 r. tylko 48 mln osób na świecie korzystało z Internetu (światowa pajęczyna miała wówczas tylko dwa lata). W 2006 r. liczbę internautów określa się na 1,1 mln, a do 2010 r. ma ich przybyć kolejne pół miliarda.
  • Dane niezestrukturyzowane - Ponad 95% przetwarzanych danych nie można przypisać żadnej strukturze. W firmach współczynnik ten jest mniejszy i sięga 80%.
  • Bezpieczeństwo i zgodność z prawem - Dzisiaj 20% przetwarzanych informacji podlega jakiemukolwiek ustawodawstwu (prawu lub firmowym ustaleniom wewnętrznym), a 30% jest bezpiecznie chronione.
  • Klasyfikacja - IDC szacuje, że dziś mniej niż 10% informacji w firmach jest sklasyfikowanych lub jest oszacowana ich wartość. IDC spodziewa się, że ilość sklasyfikowanych danych będzie rosła o 50% rocznie.
  • Wzrastające rynki - Obecnie są one odpowiedzialne tylko za 10% przetwarzanych danych, ale będą rosły o 30-40% szybciej niż rynki dojrzałe.

Raport został przygotowany na zlecenie firmy EMC. Jego pełną treść można znaleźć pod tym adresem: http://www.emc.com/about/destination/digital_universe

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200