Bilion dolarów po raz pierwszy

Według nowych prognoz firmy badawczej IDC, wydatki na IT w 2003 roku przekroczą bilion USD. W przyszłym roku nastąpić ma znaczący, 9-proc. wzrost wydatków, przy czym IDC do grona rynków o największym potencjale wzrostu w przyszłym roku zaliczyła Polskę.

Firma badawcza IDC przedstawiła nowe prognozy globalnych wydatków na w 2002 i 2003 roku. Światowe wydatki na IT wynieść mają według IDC w br. 981 mld USD, co oznacza wzrost o 3,7% w porównaniu z rokiem 2001. Wzrost nastąpić ma dzięki zwiększeniu się wydatków na usługi IT oraz oprogramowanie; 4-proc. spadek jest natomiast spodziewany w wydatkach na sprzęt i infrastrukturę.

Największe wzrosty spodziewane są w III i IV kw. br. – wyniki wykażą znaczną różnicę w porównaniu z rezultatami sprzed roku. Analogiczne kwartały w ubiegłym roku były bowiem wyraźnie słabsze, w związku z zamachami terrorystycznymi w USA i niepewną sytuacją na świecie. W br. w czwartym kwartale rynek powinien zaobserwować znaczące odbicie. Według IDC, nowe projekty nie powinny zostać uruchomione przez początkiem 2003 roku. Częściowe odmrożenie budżetów w IV kw. 2002 będzie się natomiast wiązało z wymianą produktów, których cykl życiowy dobiega końca, po minionych sześciu kwartałach.

Zobacz również:

Natomiast w przyszłym roku poprawa w gospodarce światowej powinna przyczynić się do wzrostu wydatków na IT o 9%. Po raz pierwszy w historii ich wartość powinna przekroczyć na całym świecie bilion USD. To więcej niż nawet podczas osławionego boomu internetowego w 2000 roku. Zwraca uwagę fakt, że polepszenie sytuacji spodziewane jest także w segmencie sprzętowym, w którym jak przewiduje IDC nastąpi 5-proc. wzrost. Kluczowe znaczenie będzie miało przy tym wyjaśnienie sytuacji związanej ze skandalami księgowymi. Wydatki na IT w USA wyniosą w br. 436 mln USD, o 3% więcej niż w 2001 r., podczas gdy w 2003 roku wzrost ma sięgnąć 9%. W Europie Zachodniej spodziewany jest w bieżącym roku wzrost na poziomie 4%, a w roku przyszłym – 6%. Według IDC w br. w Japonii nie nastąpi wzrost wydatków na IT, jednak w roku przyszłym będzie on wyższy niż w UE i sięgnie 7%.

IDC przewiduje, że w 2003 roku do grona rynków o największym potencjale wzrostu należeć będzie obok Chin, Indii, Korei, Rosji, Filipin i RPA także Polska.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200