Big data – wielkie problemy z "wielkimi danymi"

Specjaliści ds. IT oraz przedsiębiorstwa korzystają z rozwiązań Big Data, ale mają poważne problemy z pełnym wykorzystaniem możliwości jakie daje analizowanie ogromnych zbiorów danych – wynika z ankiety, przeprowadzonej przez Cisco.

W ramach Cisco Connected World Technology Report (CCWTR) pytania a propos Big Data  zadano 1,8 tys. specjalistom IT z 18 krajów – dotyczyły one m.in. tego, czy ich firmy są gotowe do wdrażania takich projektów, czy posiadają niezbędne zaplecze technologiczne oraz tego, jakie korzyści daje korzystanie z takiej technologii.

Okazało się, że firmy większości respondentów rozpoczęły już zbieranie, przechowywanie oraz analizowanie zbiorów danych określanych jako Big Data (dużych zbiorów nieustrukturyzowanych informacji przechowywanych zarówno w wewnętrznych, jak i zewnętrznych bazach danych). Problem jednak w tym, że… nie wszyscy z nich korzystają.

Zobacz również:

  • Musk zapytał użytkowników Twittera, czy ma nim nadal kierować
  • ChatGPT znacząco ułatwia prace agentom nieruchomości w USA
  • Czarna strona Apple, o której się nie mówi

60% ankietowanych stwierdziło np., że Big Data z pewnością usprawni proces podejmowania decyzji i analizowania informacji w ich firmach – ale jednocześnie tylko 28% przyznało, że korzystają z tych możliwości już dziś.

Ponad 1/3 specjalistów przyznała też, że w ich organizacjach wciąż nie opracowano i nie wdrożono polityki wykorzystania danych pozyskiwanych w ramach Big Data – czynnikami hamującymi podjęcie takich decyzji są m.in. obawy o wysokie koszty i bezpieczeństwo takich rozwiązań (27% respondentów wskazało te zagrożenia jako najważniejsze).

Ok. 25% firm na razie nie zamierza wdrażać rozwiązań Big Data, zwykle z powodu niedostatków kadrowych. Pozytywem jest fakt, że ok. połowa respondentów spodziewa się, że w ciągu najbliższego roku ich budżet na wdrażanie i wykorzystywanie takich rozwiązań wzrośnie. Zdaniem 81% odpytanych, do wdrażania takich projektów niezbędne będzie wykorzystanie technologii cloud computing.

Na koniec dodajmy, że ok. 35% respondentów na pytanie o to, czy czują się gotowi do wdrażania w swoich firmach Big Data, odparło „czuję się zdecydowanie gotowy”; 36% stwierdziło, że „są gotowi, ale obawiają się, że ich firmy mają braki technologiczne”, zaś 24% uważało, że w ich firmach na wprowadzanie takich technologii jest jeszcze zbyt wcześnie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200