Big Five X otworzyła biuro na Ukrainie

Big Five X to polska firma konsultingowa doradzająca na rynku usług bankowych, telekomunikacyjnych i ubezpieczeniowych. Ukrainą zainteresowane są także m.in. ABG SPIN, Techmex, BPSC, Comarch, ADH-Soft (wchodząca w skład Grupy Asseco Poland), Infovide-Matrix i Action.

Działalnością biura z siedzibą w Kijowie, pokieruje Sławomir Grochulski, prezes zarządu Big Five X w Polsce. "Ukraina to rynek o ogromnym potencjale ekonomicznym i biznesowym, na którym działamy od prawie dwóch lat. Ukraiński system bankowy, jako najszybciej rozwijający się w Europie, otwiera przed nami perspektywy intensywnego wzrostu" - przekonuje. Przewidywany wzrost PKB Ukrainy w tym roku to ok. 6%-7%.

Big Five X otworzyła biuro na Ukrainie

Sławomir Grochulski, prezes zarządu Big Five X

W biurze Big Five X w Kijowie pracuje obecnie 10 osób, głównie pochodzenia ukraińskiego, polskiego i kazachskiego. W najbliższych miesiącach spółka zamierza dodatkowo zatrudnić w Kijowie kilkunastu pracowników. Być może też przejmie lokalnego partnera. Poza sektorem bankowym Big Five X interesuje się także ukraińskim sektorem publicznym.

Niedawno Big Five X zakończyła wdrożenie systemu IT na potrzeby nowo tworzącej się sieci bankowości detalicznej w ukraińskim UniCredit Bank. Bank powstał od podstaw w ciągu 9 miesięcy. Polska firma doradzała w projekcie, dostarczyła także lokalny system odpowiedzialny za księgę główną i zachodni system do obsługi kart płatniczych. Stworzyła również aplikację front-end do obsługi klientów w placówkach oraz platformę integracyjną.

Jak przekonują przedstawiciele Big Five X, UniCredit Bank na Ukrainie jest pierwszym, który zaoferował klientom tzw. odmiejscowienie rachunku, pozwalając na dostęp do niego w dowolnej placówce. Ponadto, aplikacja zastosowana w UniCredit Bank działa przy wykorzystaniu technologii transmisji GPRS, dzięki czemu pracownicy banku mogą świadczyć usługi także poza oddziałem banku.

Big Five X została założona w 2002 r. przez byłych pracowników międzynarodowych firm konsultingowych. Obecnie zatrudnia ponad 60 osób. Kierownictwo spółki nie wyklucza pozyskania kapitału na rozwój działalności na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200