Big Data - wielki powrót SQL?

W ostatnich latach strukturalny język zapytań SQL (ang. Structured Query Language) pozostawał z boku. Wielu specjalistów z entuzjazmem promowało wręcz ideę "NoSQL". Okazuje się jednak, że wraz z popularyzacją zagadnienia Big Data, wysłużone rozwiązanie może wrócić do łask.

SQL wykorzystywany jest do zarządzania bazami danych, w tym ich tworzenia, modyfikacji, umieszczania danych i wysyłania zapytań. Język powstał już w 1974 roku za sprawą firmy IBM, a niedługo później został zaadoptowany przez Oracle. SQL stał się standardem dwanaście lat później i został opisany normą ISO.

W ostatnich latach obserwowaliśmy jednak odejście od tego standardu oraz wzrost ilości i znaczenia baz "noSQL". Chociaż mogłoby się wydawać, że SQL jest standardem przestarzałym (ostatnia aktualizacja w 2001 roku), na ostatnim Hadoop Summit język ten znów zyskał na znaczeniu. Okazuje się bowiem, że zamiast trafić na śmietnik historii, SQL stał się bardzo istotną częścią nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań związanych z analizą i obsługą Big Data.

Zobacz również:

  • Inteligentna chmura danych
  • W jaki sposób najczęściej dochodzi do naruszeń danych?

Serwis Arstechnica zebrał listę zawierającą internetowe usługi i serwisy, które już teraz wykorzystują SQL w swoich projektach z zakresu Big Data. Należą do nich między innymi Facebook ze swoim Presto i Amazon Web Services z RedShift. Wartym uwagi jest też rozwiązanie BigSQL od IBM. Sam system Hadoop ma został jeszcze w tym roku uaktualniony do wersji 2.0, między innymi po to, aby szybciej obsługiwać zapytania SQL.

Rozwijany przez fundację Apache Hadoop to otwarty system wykorzystywany przez wielu twórców usług Big Data autorstwa Douga Cuttinga. Oparty na MapReduce Google'a, pozwala na obliczenia wykonywane na olbrzymich ilościach danych. Do firm wykorzystujących Hadoop jeszcze przed wydaniem jego pierwszej stabilnej wersji 27 grudnia 2011 roku należeli tacy giganci jak Amazon, AOL, Facebook i Yahoo.

źródło: arstechnica.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200