Big Data rewolucjonizuje rynek baz danych

Całkowicie odmienne podejście prezentuje natomiast firma Alebraix Data, która szczyci się opracowaniem pierwszego sposobu zarządzania danych opartego w całości na regułach matematycznych.

- Tworzenie oprogramowania nie opiera się na modelowaniu matematycznym tak, jak ma to miejsce w przypadku sprzętu komputerowego. Matematyka nigdy nie była fundamentem ani oprogramowania, ani tym bardziej danych. Oprogramowanie tworzone było w dużej mierze na zasadach lingwistycznych – twierdzi Charles Silver, prezes firmy Algebraix Data.

Zobacz również:

  • Asystent AI Copilot wkroczył do platformy Azure SQL Database

Po pięciu latach spędzonych na prowadzeniu projektów badawczych i rozwojowych firma Algebraix Data stworzyła koncepcję „algebry danych”, która polega na zastosowaniu teorii matematycznych do „uniwersalnego języka danych”.

Sekret zarządzania ogromnymi zbiorami danych polega według tej firmy na tym, że dane nadal znajdują się w niewielkich silosach informacyjnych, które nie zazębiają się z innymi danymi. Wszystko to można jednak przedstawić w sposób matematyczny.

Opracowawszy platformę bazującą na takich założeniach, firma Algebraix Data oferuje dziś firmom rozwiązania z zakresu analityki biznesowej w formie usługi. Zwiększona wydajność, pojemność i prędkość to główne korzyści obiecywane przez firmę Algebraix Data.

Czas pokaże, którzy z nowych graczy na rynku odniosą sukces, a którzy będą musieli zwinąć żagle. Jednakże, w międzyczasie, również wieloletni liderzy z ugruntowaną pozycją na rynku, jak np. Oracle, nie stoją w miejscu.

- Sektor oprogramowania to branża szczególnie podatna na trendy. Pewne rozwiązania często zyskują lub tracą na popularności, po czym znów wracają do łask użytkowników – mówi Andrew Mendelsohn, wiceprezes w firmie Oracle Database Server Technologies.

Wiele współczesnych start-upów wraca do dawnych rozwiązań, delikatnie je przerabiając. Nowe pokolenie przedsiębiorców „na nowo wymyśla” coś, co dawno już funkcjonuje na rynku, dopracowując szczegóły istotne z punktu widzenia dzisiejszych użytkowników.

Zdaniem Andrew Mendelsohna, SQL jest jedynym językiem programowania, które umożliwia analitykom biznesowym szybkie zadawanie pytań i błyskawiczne otrzymywanie odpowiedzi, bez konieczności „bawienia się” w programistów. Twierdzi on, że na wielkim rynku zawsze będą dominować relacyjne bazy danych.

Jeśli zaś chodzi o nowe rodzaje danych, produkty bazujące na relacyjnych systemach zarządzania bazami danych zaczęły obsługiwać nieuporządkowane zbiory danych już w latach 90. XX wieku. W 2013 roku Oracle dodał do swojej bazy danych funkcję obsługi JSON (JavaScript Object Notation) w wersji 12c.


TOP 200