Big Data rewolucjonizuje rynek baz danych

Bazy danych NoSQL nie korzystają z relacyjnego modelu zarządzania danymi, ponieważ zwykle nie posiadają interfejsu SQL. Wiele baz danych NoSQL rezygnuje częściowo ze spójności danych na rzecz prędkości i innych czynników.

Zgodnie z danymi Market Research Media, na rynku NoSQL obserwuje się obecnie znaczny wzrost sprzedaży, ale nie dla każdego jest to właściwe rozwiązanie – przynajmniej nie w każdym przypadku.

Zobacz również:

  • Asystent AI Copilot wkroczył do platformy Azure SQL Database

- Systemy NoSQL pomogły w rozwiązaniu wielu problemów związanych z architekturą skalowania na zewnątrz, ale odrzuciły zastosowanie interfejsu SQL – mówi Monte Zweben, prezes w firmie Splice Machine. To z kolei stwarza problemy w kontekście istniejącego kodu.

Splice Machine jest przykładem innej grupy alternatywnych rozwiązanych nazywanych wspólnie NewSQL – również w tej kategorii prognozuje się silny wzrost sprzedaży w nadchodzących latach.

- Naszą misją jest zachowanie interfejsu SQL wraz z dodaniem architektury umożliwiającej skalowanie na zewnątrz. Nadszedł czas na nowe rozwiązania, ale próbujemy wprowadzić nowości w taki sposób, by użytkownicy nie musieli przepisywać swoich kodów – wyjaśnia Monte Zweben.

Rówież firma Deep Information Sciences zdecydowała się na pozostanie przy rozwiązaniach SQL, ale kieruje się zupełnie innym podejściem.

Baza danych tej firmy o nazwie DeepSQL korzysta z tego samego API i modelu relacyjnego, co MySQL, co oznacza, że nie wymaga żadnych zmian w obrębie aplikacji. Prezentuje jednak zupełnie innego postrzeganie kwestii danych dzięki wykorzystaniu technologii uczenia się maszyn.

Rozwiązanie DeepSQL jest w stanie automatycznie przystosować się do hostingu w dowolnym środowisku – fizycznym, wirtualnym lub w chmurze, eliminując tym samym konieczność ręcznej optymalizacji baz danych.

Jednym z efektów takiego rozwiązania jest znaczny wzrost wydajności i możliwość skalowania „na setki miliardów wierszy”, jak twierdzi Chad Jones, dyrektor strategiczny spółki.


TOP 200