Big Data rewolucjonizuje rynek baz danych

Kluczowym celem organizacji było maksymalnie ograniczenie czasu przestoju, dlatego „przeniesienie się na platformę Hadoop” nie było wystarczającym rozwiązaniem.

Zamiast tego, firma zdecydowała się na wykorzystanie narzędzia Splice Machine, które nakłada pełną bazę danych SQL na popularną platformę Big Data o nazwie Hadoop i zezwala istniejącym aplikacjom na łączenie się z tą platformą.

Zobacz również:

  • Asystent AI Copilot wkroczył do platformy Azure SQL Database

Co prawda, rozwiązanie Harte Hanks znajduje się obecnie na wczesnym etapie procesu wdrożeniowego, ale już teraz firma dostrzega korzyści płynące z jego zastosowania, takie jak wyższa tolerancja błędów, większa dostępność, nadmiarowość danych, większa stabilność i ogólnie lepsza wydajność pracy.

Wiceprezes ds badań w IDC Carl Olofson twierdzi, że mamy przed sobą doskonały moment na rozwój nowych technologii do zarządzania bazami danych.

Jego zdaniem, dostępne obecnie narzędzia dużo lepiej radzą sobie z przetwarzaniem ogromnych zbiorów danych i odbywa się to w dużo bardziej elastyczny sposób niż w przeszłości.

Wcześniej takie zbiory danych musiały być „umieszczone na dysku obrotowym”, a dane ustrukturyzowane w konkretny sposób.

Dziś mamy do dyspozycji architekturę 64-bitową, dzięki której możemy zwiększać ilość dostępnej pamięci. Mamy też dostęp do znacznie szybszych sieci i możliwość łączenia ze sobą wielu komputerów tak, by funkcjonowały jako pojedyncze, gigantyczne bazy danych.

Wszystko to sprawia, że nigdy wcześniej nie mieliśmy przed sobą tylu możliwości.

Na przestrzeni lat zmianie uległ także zakres wykonywanych prac. O ile jeszcze dziesięć lat temu strony internetowe były w większości statyczne, dziś mamy do dyspozycji aktywne środowiska usług sieciowych i interaktywne usługi zakupowe. To z kolei wymaga zupełnie innego poziomu skalowalności danych.

Również firmy w inny sposób wykorzystują dane. O ile tradycyjnie organizacje skupiały większość swojej uwagi na przetwarzaniu transakcji – np. księgowaniu sprzedaży i przechowywaniu danych w łatwo dostępnych miejscach umożliwiających ich szybką analizę – dziś robią znacznie więcej.

Jednym z przykładów jest zarządzanie stanem aplikacji.

Wyobraźmy sobie na przykład grę online. Rozwiązania technologiczne muszą zapisywać każdą sesję wykonywaną w systemie i łączyć poszczególne sesje w jedną, by gra była dla użytkownika jednolitym, nieprzerwanym doświadczeniem, nawet jeśli zmiana urządzenia lub wykonywanie poszczególnych kroków jest przetwarzane za pośrednictwem różnych serwerów.


TOP 200