Big Blue nakreślił plany rozwoju komputerów kwantowych

IBM zapowiedział, że wkrótce wprowadzi do oferty nowy 127-kubitowy procesor noszący nazwę Eagle, informując jednocześnie, iż pracuje nad kolejną platformą obliczeniową tego typu, której nadał roboczą nazwę IBM Quantum System Two. Więcej informacji na ten temat zostanie ujawnionych w tym tygodniu na firmowej konferencji Quantum Summit.

Źródło: IBM

Firma przewiduje, że najpóźniej do 2025 roku na rynku pojawią się komputery kwantowe zdolne obsługiwać szeroką gamę biznesowych aplikacji, przetwarzając dane wielokrotnie szybciej od klasycznych komputerów bazujących na krzemie. IBM spodziewa się również, że komputery kwantowe będą odgrywać na rynku IT coraz większą rolę, dlatego zaczyna budować własny ekosystem wspierający tego rodzaju rozwiązania.

Częścią tego systemu jest Eagle – pierwszy procesor IBM, który zawiera ponad 100 kubitów. Firma uruchomiła do dzisiaj prawie 50 komputerów kwantowych różnych typów, z których dwa pracują poza Stanami Zjednoczonymi. Wkrótce dołączą do nich komputery Eagle.

Zobacz również:

  • Nowy monitor do wideorozmów z Androidem od Lenovo
  • Udostępniono kod źródłowy pierwszego komputera z interfejsem graficznym
  • D-Wave zaprezentował komputer kwantowy AQC nowej generacji

Eagle bazuje na zupełnie nowej architekturze, w której dwa podstawowe komponenty tego rodzaju systemów – a więc moduł kontrolujący pracę całego komputera oraz sam kwantowy procesor – funkcjonują na niezależnych fizycznych poziomach. Konstrukcja taka ma na celu wyeliminowanie jakichkolwiek zakłóceń pracy procesorów kwantowych, co w przypadku tego rodzaju systemów obliczeniowych ma pierwszorzędne znacznie. Właśnie dlatego architektura komputerów kwantowych tak bardzo różni się od architektury klasycznych komputerów, które zawierają odporne na zakłócenia krzemowe układy CPU.

Komputery kwantowe należące do przyszłej linii Quantum System Two będą one mogły zawierać ponad 1000 kubitów. Będą one miały modułową konstrukcję, z możliwością umieszczenia i chłodzenia wielu procesorów w ramach jednego systemu obliczeniowego. Pierwszy komputer kwantowy należący do linii Quantum System Two ma zostać uruchomiony w 2023 roku w firmowym ośrodku badawczym IBM Research.

Na koniec warto przypomnieć, że IBM opracował niedawno nowatorskie narzędzie, które pozwala dokładnie mierzyć szybkość działania komputerów kwantowych. Używany przez nie parametr nosi nazwę CLOPS (skrót od słów Circuit Layer Operations Per Second) i podaje dokładną liczbę kwantowych operacji, jaką jednostka obliczeniowa QPU (Qantum Processing Unit) może wykonać w określonym przedziale czasu. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200