Biegnące projekty

Po roku dobiegł końca projekt informatyzacji 16 kas chorych finansowany przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej. Kasy przygotowują się teraz do wprowadzenia jednolitej karty ubezpieczenia zdrowotnego. Nie zdecydowano jeszcze, czy będzie to karta elektroniczna.

Po roku dobiegł końca projekt informatyzacji 16 kas chorych finansowany przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej. Kasy przygotowują się teraz do wprowadzenia jednolitej karty ubezpieczenia zdrowotnego. Nie zdecydowano jeszcze, czy będzie to karta elektroniczna.

"Kasy chorych w sierpniu br. podpisały dokumenty odbioru - zakupionych przez resort zdrowia - systemów informatycznych" - zapewnia Jerzy Kalinowski, dyrektor Departamentu Informatyki w Krajowym Związku Kas Chorych (KZKCh). Nie oznacza to jednak, że każda kasa chorych pracuje już na nowym systemie informatycznym. Większość zdecydowała np. że do końca roku będzie wykorzystywać stare rozwiązania w zakresie finansów i księgowości. Ponadto umowa podpisana przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej (MZiOS) z dostawcami została sporządzona w taki sposób, że to po stronie kas chorych leży obowiązek uruchomienia systemu.

Start poczeka

Dla przypomnienia, w listopadzie 1999 r. resort zdrowia wybrał dwie firmy teleinformatyczne - ComputerLand SA i Kamsoft SA - które miały zinformatyzować 16 kas chorych. Koszt projektu (dostaw sprzętu i oprogramowania oraz szkoleń pracowników) oszacowano na 30 mln zł. Zarówno w przypadku ComputerLandu, jak i Kamsoftu wybrano jedną kasę chorych, w której rozpoczęto projekty pilotażowe. Stworzone w ten sposób rozwiązanie wdrażano w pozostałych kasach. Musiało być ono jednak modyfikowane na potrzeby każdej z tych instytucji, gdyż mają one inne zasady kontraktowania i rozliczania usług medycznych.

"Odbiór systemu nie oznacza jednak natychmiastowego przejścia na nowe rozwiązanie, a jedynie przeniesienie danych ze starych aplikacji. Uruchomienie nowych systemów ma się odbyć w dłuższej perspektywie czasowej i nie wchodzi już w zakres projektu finansowanego przez resort zdrowia. U nas trwają np. ostatnie poprawki modu- łu finansowo-księgowego" - mówi Jacek Biernacki, dyrektor Departamentu Informatyki Mazowieckiej Regionalnej Kasy Chorych.

Kasy chorych mają wykorzystywać nowy system w trzech podstawowych zakresach: kontraktowania i rozliczania usług medycznych, prowadzenia ewidencji ubezpieczonych oraz zbierania danych statystycznych. Łącznie jest to kilkadziesiąt modułów.

Kolejne projekty

Przedstawiciele kas chorych twierdzą, że na tym nie zakończy się informatyzacja ich instytucji. "Odebraliśmy system, który pozwala nam wykonywać zadania statutowe. Teraz zamierzamy podpisać umowę na jego serwis. Chcemy także wdrożyć rozwiązanie do zarządzania obiegiem i archiwizacji dokumentów. W przyszłym roku rozpiszemy przetarg na jego zakup" - twierdzi Mirosław Sobczak, dyrektor Departamentu Informatyki w Śląskiej Regionalnej Kasie Chorych.

Podobnie jak w maju br., przedstawiciele kas chorych wskazują na problem związany z przepływem informacji pomiędzy kasami a świadczeniodawcami. Większość jednostek służby zdrowia przekazuje dane na papierze lub w plikach Excel. Pod koniec 1999 r. przedstawiciele MZiOS zapowiadali przygotowanie "rozporządzenia w sprawie resortowych kodów identyfikacyjnych". Miało ono usprawnić komunikację pomiędzy kasami a jednostkami służby zdrowia. MZiOS zapowiadało wprowadzenie rozporządzenia w życie po wakacjach, tymczasem nadal nie zostało ono przygotowane.

Informatycy w kasach chorych zwracają uwagę, że jego brak wstrzymuje projekty, które umożliwiłyby elektroniczną wymianę danych ze szpitalami. W celu usprawnienia przekazywania informacji Mazowiecka Regionalna Kasa Chorych zdecydowała się zastosować od przyszłego roku dyskietki. Być może w połowie 2001 r. do transmisji danych będą stosowane rozwiązania infrastruktury klucza publicznego (PKI). Uzależnione jest to jednak od przygotowywanego rozporządzenia.

Drogą elektroniczną już wkrótce będą przesyłane dane do Śląskiej Regionalnej Kasy Chorych, która udostępniła podległym jej jednostkom służby zdrowia tzw. moduł komunikacyjny. "Chcielibyśmy, aby wprowadzanie danych do systemu odbywało się po stronie świadczeniodawcy, a dane przesyłane do nas drogą elektroniczną były w przyszłości podstawą do wystawienia faktury" - wyjaśnia Mirosław Sobczak.

Karta ubezpieczonego

Kolejnym projektem związanym z informatyzacją kas chorych ma być wprowadzenie przez Krajowy Związek Kas Chorych standardu karty ubezpieczenia zdrowotnego. Może to być karta elektroniczna, papierowa lub książeczka RUM. Obecnie trwają dyskusje co do wyboru typu karty. Zostanie on uzależniony od zakresu gromadzonych na karcie danych. "Być może będzie to jedynie karta identyfikacyjna. Z drugiej strony, można by ją jednak wykorzystywać do autoryzacji transakcji lub przechowywania danych medycznych" - mówi przedstawiciel jednej z kas chorych. Standard opracowany przez KZKCh miałby obowiązywać w całej Polsce.

Związek rozpoczął także budowę sieci rozległej na potrzeby wszystkich kas chorych. Na jej podstawie ma działać system sprawozdawczy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200