Bieg przez WWW

Firma Keynote Systems stworzyła oprogramowania do pomiaru wydajności WWW.

Firma Keynote Systems stworzyła oprogramowania do pomiaru wydajności WWW.

Jedną z najbardziej dokuczliwych niedogodności korzystania z Internetu, a zwłaszcza graficznych stron WWW, jest długie oczekiwanie na odpowiedź serwera. Czas ten zależy nie tylko od szybkości transmisji między modemem użytkownika a obsługującym go dostawcą usług internetowych, ale także od serwera, na którym znajduje się żądana strona WWW. Często właśnie serwer stanowi najwolniejsze i najbardziej zawodne ogniowo transmisji. Jak długo trzeba czekać na odpowiedź serwera, zależy w dużej mierze od pory dnia (wiadomo że obciążenie sieci jest większe w dzień niż w nocy), mocy maszyny obsługującej serwis WWW oraz od tego, na jak wiele zapytań serwer odpowiada jednocześnie.

Mała kalifornijska firma Keynote Systems wraz z amerykańskim tygodnikiem InfoWorld, wydawanym przez IDG, postanowiły opracować ranking najwydajniejszych serwerów WWW. Badania ograniczyły na razie do 40 znanych amerykańskich instytucji i firm. Indeks Keynote Business 40 opiera się na pomiarze średniego czasu odpowiedzi serwera i wgrania firmowej strony WWW od poniedziałku do piątku w godzinach pracy biurowej. System odwołuje się do każdej strony 4 razy w ciągu godziny z ponad 30 miejsc w USA. W rezultacie na ostateczny wynik wpływa średni czas osiągnięty podczas 100 tys. odwołań do serwera.

Keynote będzie sprzedawała wykorzystywane do prowadzenia rankingu oprogramowanie Keynote Systems firmom i organizacjom, zajmującym się prowadzeniem statystyk związanych z Internetem. Oprogramowanie to korzysta z agentów programowych, którzy w określonych odstępach czasu łączą się z serwerem WWW, wgrywają tekst zawarty na stronie, świadomie pomijając elementy graficzne, by nie przedłużać czasu transmisji (przesłanie tekstu strony HTML pozwala wyliczyć wydajność badanego serwera). Aby jednak nie fałszować wyników, czas ściągnięcia strony mnożony jest przez współczynnik określający stosunek całkowitej objętości strony WWW (łącznie z grafiką i innymi elementami) do objętości tekstu HTML.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200