Bibliteka Polska w Waszyngtonie prosi o kontakt

Biblioteka Polska w Waszyngtonie szuka kontaktu z polskimi bibliotekarzami, którzy mogliby nam pomóc w skatalogowaniu zbioru.

Biblioteka Polska w Waszyngtonie szuka kontaktu z polskimi bibliotekarzami, którzy mogliby nam pomóc w skatalogowaniu zbioru.

Nasza biblioteka powstała 3 lata temu, gromadząc zbiór ok. 2 tys. książek z Ambasady Polskiej w Waszyngtonie. Bibliotekę prowadzi Towarzystwo Przyjaciół Biblioteki Polskiej, które jest prywatną niedochodową organizacją amerykańską. Wszystko opiera się na pracy wolontariuszy. Obecnie posiadamy ok. 5 tys. książek w języku polskim i angielskim (90% po polsku). Chcemy stworzyć katalog komputerowy przy użyciu posiadanego peceta typu IBM i zgodnie z normami US MARC. Podobno w Polsce istnieje konsorcjum bibliotek akademickich katalogujących swoje zbiory w standardzie amerykańskim i przy użyciu programu VTLS. Interesuje nas m.in. możliwość wymiany danych poprzez Internet. Czy w Polsce istnieje połączona baza danych w rodzaju amerykańskiego OCLC, z funkcjami search i import?

Jak rozwiązana jest sprawa znaków diakrytycznych? Będziemy wdzięczni za wszelkie informacje i rady - zwłaszcza dotyczące wyboru programu oraz organizacji katalogowania. Listy proszę kierować na adres nadawcy niniejszego apelu. Z bibliotekarskim pozdrowieniem

Tadeusz Walendowski

Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Biblioteki Polskiej w Waszyngtonie

[email protected] ,tel. (301) 530 2143, 5904 Kingsford Pl., Bethesda, MD 20817

PS. Odwiedzających Waszyngton zapraszam serdecznie do naszej biblioteki:

1503 21st St. N.W., Washington, D.C. 20036. Tel. (202) 466 2665.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200