Biblioteki taśmowe z iSCSI

Amerykańska firma ADIC (Advanced Digital Information Corp.) ogłosiła, że biblioteki taśmowe Scalar 24 i 100 zostały zmodyfikowane i wspierają teraz technologię iSCSI. Biblioteki są przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw i są jednymi z pierwszych produktów tej klasy wspierających tę nowatorską technologię.

rządzenia (wykorzystujące technologie taśmowe LTO i SDLT) można podłączać bezpośrednio do sieci Ethernet, co pozwala znacznie zwiększyć wydajność aplikacji archiwizujących dane. Biblioteka Scalar 24 zawiera dwa napędy i nadaje się doskonale do wykonywania kopii zapasowych danych w małych i średnich firmach.

Obecnie tylko dwaj producenci mają w swoich ofertach biblioteki taśmowe wspierające technologie iSCSI: ADIC i Spectra Logic. Rozwiązanie firmy ADIC wspiera też połączenia oparte na protokole Fibre Channel.

Technologia iSCSI dopiero raczkuje i adaptery oraz sterowniki wspierające tę technologię są dostępne od niedawna. W 2003 roku trzy inne firmy zapowiedziały, że przygotowują się do wprowadzenia do swoich ofert podsystemów pamięci masowej wspierających iSCSI: EMC, Network Appliance i Hitachi. W segmencie produktów sieciowych urządzenia oparte na tym standardzie oferuje już Cisco, Dell, Hewlett-Packard i 3Com. Analitycy twierdzą, że w 2004 r. ISCSI wejdzie już na dobre do użytku.

Biblioteka Scalar 24 z iSCSI kosztuje w podstawowej konfiguracji 17 500 USD, a biblioteka Scalar 100 została wyceniona na 22 700 USD. Użytkownicy eksploatujący starsze biblioteki Scalar 24 i 100, mogą je uaktualniać, tak aby wspierały iSCSI. Uaktualnienie kosztuje wtedy odpowiednio 4500 i 5500 USD.

Wyłącznym dystrybutorem pamięci masowych firmy ADIC jest w Polsce S4E SA (http://www.s4e.pl ).


TOP 200