Biblioteki AJAX hostowane u Google

Koncern Google poinformował o uruchomieniu nowej usługi hostingu bibliotek AJAX i interfejsu programistycznego w jednym. Google AJAX Libraries API ma uprościć pracę deweloperów, przyspieszyć wczytywanie witryn i oszczędzić łącza internetowe.

Google AJAX Libraries API ma służyć jako sieć dystrybucji pięciu najbardziej popularnych bibliotek dla aplikacji stworzonych w technice AJAX: script.aculo.us, dojo, jQuery, MooTools i prototype. Dzięki odpowiedniemu interfejsowi, biblioteki będą dostępne bezpośrednio z serwerów Google.

Przedstawiciele Google nie wykluczają również nawiązania bliższej współpracy w tym zakresie z producentami przeglądarek internetowych. "Kolejnym ułatwieniem byłoby wprowadzenie odpowiednich mechanizmów automatycznej detekcji i ładowania lokalnych blibliotek już na poziomie adresu URL" - mówi Dion Almaer, z zespołu pracującego nad rozwojem usługi. Według zapowiedzi liczba dostępnych bibliotek będzie stale rozszerzana. Bilbioteki dostępne za pomocą Google AJAX Libraries API mają być na bieżąco aktualizowane i automatycznie kompresowane.

Zobacz również:

Jego zdaniem przeglądarki mogłyby dłużej przechowywać m.in. informacje na temat poszczególnych bibliotek i ich przeznaczenia, co dodatkowo przyczyniłoby się do redukcji potrzebnego pasma i zmniejszenia czasu wczytywania witryn. "Jest to również jeden ze sposobów umożliwiających wyeliminowanie konieczności każdorazowego pobierania standardowych bibliotek" - uważa Dion Almaer. Podkreśla on jednak, że aby korzyści związane z wykorzystywaniem nowego API Google były widoczne, konieczny jest odpowiednio duży odzew ze strony twórców aplikacji internetowych. Z drugiej strony pojawiają się opinie, że Google AJAX Libraries API będzie kolejną usługą, dzięki której gigant internetowy będzie mógł w pewnym stopniu kontrolować niezależne witryny.


TOP 200