Bezprzewodowy przełom

Technologia Ultra wideband (UWB) może zrewolucjonizować pracę urządzeń elektronicznych w sieciach bezprzewodowych. Technologia umożliwia przesył danych z prędkością od 500 Mbps do 1 Gbps i to przy minimalnym zużyciu energii poniżej 100 mW.

Technologia Ultra wideband (UWB) może zrewolucjonizować pracę urządzeń elektronicznych w sieciach bezprzewodowych. Technologia umożliwia przesył danych z prędkością od 500 Mbps do 1 Gbps i to przy minimalnym zużyciu energii poniżej 100 mW.

Technologia została opracowana w USA, gdzie wielu gigantów przemysłu półprzewodników z Intelem na czele, już teraz zaangażowało się w promocję nowego rozwiązania.

Zobacz również:

  • WordPress 6.5 trafia na rynek. Oto 5 najważniejszych zmian
  • Microsoft zaatakowany przez Rosjan - celem kluczowe systemy

UWB zdolne jest do przesyłu danych w paśmie o szerokości rzędu kilkunastu GHz przy zachowaniu prędkości transferu 500 Mbps - 1 Gbps. Bardzo istotną zaletą jest wspomniane już minimalne zużycie energii, znacznie niższe niż to, którego wymagają do pracy telefony komórkowe czy bezprzewodowe sieci LAN.

Pierwotnie technologia UWB została stworzona na potrzeby amerykańskiej armii.

Teraz producenci urządzeń elektronicznych pracują nad wdrożeniem szybkiej transmisji bezprzewodowej do dwóch grup produktów.

Pierwsza grupa to komputery PC, peryferia i urządzenia gospodarstwa domowego, znajdujące się w odległości ok. 10 m od siebie. Amerykańscy wytwórcy układów elektronicznych - firmy XtremeSpectrum i Time Domain opracowują systemy, które pozwolą na bezprzewodową transmisję wideo i dźwięku pomiędzy urządzeniami RTV. Na Gwiazdkę 2003 roku w sklepach powinniśmy zobaczyć pełną ofertę urządzeń audio-wideo korzystających z zalet technologii UWB.

Drugą grupą produktów mają być precyzyjne radary oraz np. sensory, które umożliwią "widzenie przez ściany".

Także poważne europejskie firmy są bardzo zainteresowane implementacją nowej technologii w swoich produktach. Niemieckie koncerny Bosch i Siemens opracowują m.in. systemy radarowe służące zredukowaniu prawdopodobieństwa wystąpienia kolizji samochodowych.

Już w wkrótce UWB ma zostać oficjalnie przedstawiony komisji IEEE802.15 jako kandydat do obowiązującego standardu dla bezprzewodowych systemów LAN.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200