Bezprzewodowy internet na Lotnisku Chopina

Zakończył się projekt budowy sieci bezprzewodowego dostępu do internetu na terenie Lotniska Chopina w Warszawie. Sygnałem Wi-Fi objęty jest cały terminal. Z dostępu do sieci może korzystać 1 tys. osób jednocześnie.

Zaprojektowana i zbudowana przez ekspertów NextiraOne sieć Wi-Fi objęła zasięgiem Terminal A, w tym część ogólnodostępną, całą strefę zastrzeżoną, salony Executive Lounge i VIP oraz Terminal General Aviation. Emitowany przez 54 punkty dostępowe sygnał umożliwia użytkownikom bezpłatne korzystanie z internetu przez 30 min. z maksymalną przepustowością 1 Mb/s. W salonach Executive Lounge i VIP czas ten jest wydłużony do 4 godz.

Sieć powstała na bazie technologii dostarczanych przez producenta Cisco Systems i dodatkowego, wyspecjalizowanego oprogramowania napisanego specjalnie na potrzeby portu lotniczego przez ekspertów NextiraOne. Oprogramowanie ma za zadanie przydzielanie haseł pasażerom, zapewnienie bezpiecznego dostępu do zasobów oraz ciągłości działania usługi w przypadku uszkodzenia niektórych elementów systemu.

Dzięki sieci Wi-Fi podróżni mogą bezpłatnie sprawdzić pocztę elektroniczną, odwiedzić witryny z wiadomościami lub zrobić elektroniczne zakupy. "Już w najbliższej przyszłości możliwe stanie się uruchomienie nowych usług znacząco ułatwiających bezpieczne i szybkie podróżowanie. Podróżni będą mogli np. uzyskać informację o najkrótszej drodze do wyjścia, zaś obsługa lotniska zyska możliwość wskazania lokalizacji pasażera i jego bagażu, a nawet komunikacji z pasażerem przemieszczającym się po terenie lotniska" - powiedział Rafał Bielecki, zastępca dyrektora Biura Handlowego Lotniska Chopina.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200