Bezprzewodowy chipset pobierający energię z fal radiowych Wi-Fi i Bluetooth

Amerykańska firma Ossia jest twórcą chipsetu, który można zainstalować w bezprzewodowym urządzeniu mobilnym i zintegrować go tak, że pobiera energię fal radiowych i doładowuje baterie urządzenia. Układ pobiera energię z fal Wi-Fi lub Bluetooth emitowanych przez specjalne ładowarki, które mogą być oddalone nawet o 10 metrów.

Rozwiązanie nosi nazwę Cota i firma pracuje nad nim od kilkunastu lat. Nowy układ Coty różni się tym od poprzednich wersji technologii, że nie musi mu towarzyszyć specjalna antena, gdyż można go integrować ze standardową anteną obsługującą mobilne urządzenie. Chipset będzie można też stosować, w tym przypadku po dołączeniu do niego niewielkiej anteny, w urządzeniach stacjonarnych (np. w czujnikach dymu). Może on również towarzyszyć bateriom AA czy AAA, doładowując je automatycznie cały czas.

System Cota składa się z dwóch elementów: bezprzewodowej ładowarki oraz wspomnianego powyżej chipsetu pełniącego rolę odbiornika. Chipset jest w obecnej postaci na tyle mały, że można go instalować na płycie głównej bezprzewodowego urządzenia (takiego jak smartfon) i zintegrować go z jego anteną. Twórcy rozwiązania zapowiadają, ze pierwsze systemy bezprzewodowego zasilania urządzeń, wykorzystujące nowy chipset Cota, pojawią się na rynku jeszcze w tym roku.

Zobacz również:

Bezprzewodowy chipset pobierający energię z fal radiowych Wi-Fi i Bluetooth

Producenci będą mogli w łatwy sposób integrować chipset z urządzeniem mobilnym. Wystarczy iż wprowadzą do elektroniki niewielką modyfikację oraz udostępnią użytkownikom zmodyfikowaną nieznacznie wersję oprogramowania firmware, które zarządza mobilnym urządzeniem.

Urządzenie mobilne wyposażone w chipset Cota wysyła najpierw do nadajnika fal radiowych sygnał kontrolny, dzięki któremu obie strony nawiązują ze sobą łączność. Wtedy nadajnik wysyła do urządzenia sygnały, które posłużą do ładowania znajdującej się w nim baterię. Są one przesyłane tylko przez uzgodnioną wcześnie przez obie strony ścieżkę, dlatego nie mogą być odbierane przez znajdujące się w pobliżu inne bezprzewodowe urządzenia. Rozwiązanie może dostarczać urządzeniu mobilnemu moc rzędu 1 wata. Ważne jest też to, że nadajnik może w ten sposób zasilać jednocześnie drogą radiową wiele urządzeń.


TOP 200