Bezprzewodowy Novell

Na początku lipca dostępna będzie polska wersja językowa oprogramowania Novel GroupWise 6. Najważniejsze udoskonalenia oferowane przez pakiet to funkcje bezprzewodowego dostępu do danych oraz kompatybilność z systemami operacyjnymi Windows.

Po trzech miesiącach od światowej premiery Novell zaprezentował polską wersję językową popularnego (ok. 25 milionów użytkowników) pakietu GroupWise 6, którego głównym zadaniem jest zwiększenie produktywności pracowników i zespołów działających za pośrednictwem Sieci. Funkcje GroupWise 6 obejmują obsługę poczty elektronicznej, kalendarze, zarządzanie dokumentami oraz usługi związane z przepływem pracy. Niewątpliwą zaletą GroupWise 6 jest współpraca z systemami operacyjnymi Windows 95, 98, NT, 2000. Dodatkowym rozszerzeniem jego możliwości jest integracja z systemem usług katalogowych Novell NDS eDirectory.

Nowe właściwości

Oprogramowanie to jest przeznaczone do pracy zespołowej i umożliwia wykonywanie zadań także użytkownikom znajdującym się poza biurem. Pozwala na komunikowanie się i pracę za pośrednictwem różnego rodzaju sieci - dostęp do usług GroupWise 6 można uzyskać z komputerów stacjonarnych i przenośnych. Narzędzie GroupWise WebAccess udostępnia funkcje obsługi poczty elektronicznej, harmonogramów oraz zarządzania danymi kontaktowymi i dokumentami z poziomu przeglądarki internetowej. Nowością są funkcje bezprzewodowego dostępu, które pozwalają na łączenie się z Universal Mailbox pakietu GroupWise przy pomocy wszelkich urządzeń zgodnych z WAP, takich jak telefon komórkowy czy też palmtopy (PDA). Należy podkreślić, że użytkownik urządzenia przenośnego otrzymuje niemalże pełną funkcjonalność stacjonarnej wersji oprogramowania.

Zobacz również:

  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie
  • Historia aktualizacji Windowsa 11 - najważniejsze zmiany dla biznesu

Nowy tryb client caching umożliwia użytkownikom pracę na własnym twardych dyskach przy jednoczesnym przeprowadzaniu w tle aktualizacji i synchronizacji danych, co pozwala na zmniejszenie obciążenie serwera. Administratorzy systemu mogą zarządzać wykorzystaniem przestrzeni dyskowej przez poszczególnych użytkowników i ustalać maksymalną wielkość wiadomości, załączników oraz list adresowych przechowywanych na serwerze.

Istotną cechą jest system zabezpieczeń zapewniający bezpieczeństwo i poufność przesyłanych informacji. W GroupWise 6 agenci punktów pocztowych korzystają z protokołu szyfrowania SSL dla komunikacji pomiędzy punktami pocztowymi poprzez SMTP oraz opracowanego przez Novella systemu szyfrowania wiadomości. Rozszerzone zostały też możliwości archiwizowania danych przy użyciu GroupWise TSA. Pozwala on na tworzenie kopii zapasowych baz danych, nawet jeśli są one otwarte lub używane. Administratorzy mają możliwość przywrócenia profili poszczególnych użytkowników lub pojedynczych elementów.

Perspektywy i dostępność

GroupWise 6 jest przeznaczony zarówno dla dużych korporacji handlowych, jak i dla niewielkich, zatrudniających kilkunastu pracowników firm. Jak powiedział nam Rafał Kruschewski z Novell Polska, "cechy GroupWise 6, które powinny przekonać użytkowników do jego zakupu to komunikacja bezprzewodowa, niedostępna w innych, konkurencyjnych programach tego typu, kompatybilność z Windows 95, 98, NT, 2000, usługi katalogowe Novell NDS eDirectory oraz atrakcyjny system licencjonowania".

Pakiet Novell GroupWise 6 w polskiej wersji językowej będzie dostępny na przełomie czerwca i lipca. Zapowiadana cena licencji dla jednego użytkownika wynosi 130 USD (lub 30 USD w przypadku licencji jedynie na dostęp internetowy lub bezprzewodowy, bez programu klienta).

Więcej informacji: www.novell.pl/

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200