Bezprzewodowy Internet

Protokół WAP definiuje zbiór standardowych elementów, umożliwiających komunikacje pomiędzy ruchomym terminalem a serwerami sieciowymi. Elementami tymi są:

  • standardowy model nazewnictwa - stosuje się nomenklaturę URL w celu określenia zawartości WAP na serwerze źródłowym;

  • typy zawartości - wszystkim zawartościom WAP przypisano typy zgodne z typami przypisanymi przez WWW;

  • standardowe formaty zawartości - formaty te opracowano opierając się na formatach WWW i obejmują one m.in.: sposób prezentacji, informacje kalendarzowe, obrazy i skrypty językowe;

  • standardowe protokoły komunikacyjne - obejmujące m.in. przesyłanie zapytań pomiędzy przeglądarką terminalu ruchomego a sieciowym serwerem WWW.
Jeśli serwer webowy przesyła dane w formacie WAP (np. w języku WML), to serwer bramkujący jest tylko transparentnym przekaźnikiem z serwera WWW . Natomiast w sytuacji, gdy serwer webowy przesyła odpowiedzi w formacie HTML, niezbędne jest wykonanie translacji zawartości do formatu przyjętego w WAP.

WTA (Wireless Telephony Application) jest serwerem źródłowym lub bramowym realizującym bezpośrednio zlecęnia pobrania informacji wydawane z przeglądarki WAP klienta. SerwerWTA zapewnia dostęp do usług oferowanych przez infrastrukturę sieciową operatora bezprzewodowej sieci telefonicznej.

Architektura WAP dostarcza elastycznego, skalowalnego środowiska dla rozwoju aplikacji przeznaczonych dla terminali ruchomych. Osiągnięto to poprzez warstwową strukturę protokołu.

Środowisko aplikacji bezprzewodowych WAE (Wireless Application Environment) to integracja technik zapożyczonych ze środowiska WWW i środowiska telefonii bezprzewodowej. Podstawowym wymogiem stawianym przed WAE jest możliwość tworzenia aplikacji i usług pracujących na różnych platformach sprzętowych. Środowisko aplikacji bezprzewodowych obejmuje również środowisko mikroprzeglądarki, spełniającej następujące wymagania:

  • obsługa języka WML (Wireless Markup Language)

  • obsługa skryptów WML (podobne do skryptów Javy (JavaScript)

  • współpraca z aplikacjami telefonii bezprzewodowej WTA (Wireless Telephony Application) - w celu realizacji usług telefonicznych i obsługi programowego interfejsu WTAI (Wireless Telephony Application Interface)

  • prezentacja danych zgodnie z odpowiednim formatem strony (Content Format) - stanowiącym zbiór ściśle zdefiniowanych formatów dotyczących prezentacji rysunków, danych z książki telefonicznej i informacji kalendarzowych.
Bezprzewodowy protokół sesyjny WSP (Wireless Session Protocol) zapewnia warstwie aplikacji WAP interfejs logiczny dla dwóch usług sesyjnych. Pierwsza z nich jest usługą zorientowaną połączeniowo, pracującą powyżej warstwy protokołu transmisyjnego WTP (Wireless Transaction Protocol). Druga jest usługą bezpołączeniową pracującą powyżej warstwy protokołu usług datagramowych WDP (Wireless Datagram Protocol) z opcją ochrony (secure) lub bez (non-secure).

Protokoły z rodziny WSP są zoptymalizowane z myślą o zastosowaniu w radiowych systemach wąskopasmowych z relatywnie długim opóźnieniem.

Bezprzewodowy protokół transakcyjny WTP (Wireless Transaction Protocol) pracuje na szczycie usług datagramowych i jest prostym, transakcyjnie zorientowanym protokołem, który można zastosować w skromnych pod względem możliwości przetwarzania terminalach abonenckich. WTP może być stosowany w bezprzewodowych sieciach datagramowych - z ochroną lub bez.

Bezprzewodowy protokół ochrony warstwy transportowej WTLS (Wireless Transport Layer Security) jest protokołem zabezpieczającym, opartym na specyfikacji protokołu TLS (Transport Layer Security). Protokół ten został zoptymalizowany pod względem zastosowań w wąskopasmowych kanałach radiowych. Ma on następujące własności:

  • integralność danych - zawiera mechanizmy pozwalające wykryć wszelkie zmiany w postaci danych przesłanych pomiędzy terminalem i serwerem aplikacji;

  • prywatność (poufność) danych - zawiera mechanizmy uniemożliwiające podsłuch przez urządzenia pośredniczące na linii pomiędzy terminalem i serwerem aplikacji;

  • uwierzytelnienie-zawiera mechanizmy sprawdzające autentyczność terminala i serwera aplikacji.
Protokół WTLS może być również stosowany do zabezpieczenia transmisji pomiędzy terminalami, np. do uwierzytelniania wymiany dokumentów elektronicznych.

Bezprzewodowy protokół datagramowy WDP (Wireless Datagram Protocol) jest protokołem warstwy transportowej. Podstawową usługą transportową WDP jest stała usługa świadczona wyższej warstwie w postaci przeźroczystego kanału przez jedną z dostępnych nośnych. Ponieważ protokół WDP stosuje wspólny interfejs do warstw wyższych (transportu i aplikacji), to warstwy te mogą pracować niezależnie od typu sieci bezprzewodowej. Adaptacja protokołu do typu sieci bezprzewodowej wymagana jest jedynie w warstwie transportowej.

Problemy WAP

WAP (Wireless Application Protocol) robi szybką karierę w świecie komunikacji. Wielu dostawców wypuściło już na rynek telefony WAP, a niektórzy operatorzy uruchomili próbne usługi. Może to oznaczać początek świetlanej przyszłości dla WAP. Analitycy przewidują, że w ciągu kilku lat znacząca część dostępu do Internetu będzie przeprowadzana z urządzeń bezprzewodowych. W dużej części będzie to zasługą WAP. Jednak nie można pominąć problemów, przed którymi stoi WAP dzisiaj, wskazujących, że jest on jeszcze daleko od pełnej dojrzałości. Zanim komunikacja mobilna stanie się w pełni powiązana z Webem, trzeba będzie rozwiązać cały szereg spraw technicznych. Już na starcie poważną sprawą jest współdziałanie. Telefony WAP i bramki WAP od różnych dostawców często nie współpracują z sobą. Ustanowienie połączenia do usług informacyjnych WAP zabiera jeszcze sporo czasu (kilkadziesiąt sekund), a informacja dostarczana jest w dość prymitywnej formie: najczęściej tylko tekst i to bez kolorów. Największym jednak zmartwieniem obecnie jest problem współdziałania. Większość dostawców zaprojektowało swoje własne mikroprzeglądarki - oprogramowanie wewnątrz telefonów, pozwalające na wyświetlanie stron napisanych w języku WML (Wireless Markup Language). Mikroprzeglądarki te na ogół nie chcą pracować w telefonach innych dostawców. Dalece niejasne jest też to, czy mikroprzeglądarka jednego dostawcy będzie współpracować z bramą WAP pochodzącą od innego dostawcy. Takie problemy współdziałania znacznie ograniczają krąg zainteresowanych używaniem wczesnych usług WAP. Operatorzy telefonii komórkowej zaczynają, co prawda, oferować usługi informacyjne WAP, ale usługi multimedialne, obiecywane przez promotorów WAP, są jeszcze przed nami. Trzeba jednak na to wszystko patrzeć jak na początek drogi: atrakcyjność usług bezprzewodowych jest tak duża, że należy się spodziewać szybkiego pokonania przeszkód technicznych i standaryzacyjnych.


TOP 200