Bezprzewodowe starcie kontynentów

Na konferencji World Radiocommunications Conference (WRC 03) w Genewie przedstawiciele Europy i Ameryki spierali się o sposoby wykorzystania pasma o częstotliwości 5 GHz, które mają zająć sieci bezprzewodowe.

Na konferencji World Radiocommunications Conference (WRC 03) w Genewie przedstawiciele Europy i Ameryki spierali się o sposoby wykorzystania pasma o częstotliwości 5 GHz, które mają zająć sieci bezprzewodowe.

Przedmiotem sporu jest część pasma 5 GHz - przedział 5250-5350 MHz. Europa chce, by przedział ten był zarezerwowany wyłącznie dla łączności bezprzewodowej realizowanej wewnątrz budynków.

Zdaniem europejskich delegatów pozwoli to uniknąć zakłócania transmisji satelitarnych. Przedstawiciele USA optują tymczasem za wykorzystaniem pasma 5 GHz zarówno wewnątrz, jak i poza budynkami.

Polityczny impas

Żadna ze stron nie zamierza ustąpić - w USA wykorzystanie pasma 5 GHz na otwartej przestrzeni już ma miejsce i tak prawdopodobnie pozostanie. W krajach europejskich byłoby to zabronione. Komitet WRC będzie obradować nad sposobami wyjścia z impasu, osiągnięcie porozumienia nie wydaje się jednak prawdopodobne. Zdaniem analityków spór ma bowiem charakter polityczny, a nie technologiczny.

Jeśli porozumienia rzeczywiście nie uda się osiągnąć, standard, który miał mieć charakter globalny, będzie miał swoje lokalne odmiany. Różnice wykorzystania pasma 5 GHz nie powinny jednak wpłynąć na popularyzację opartych na nim technologii. Inteligencja wbudowana w karty bezprzewodowe 5 GHz powinna umożliwić użytkownikom podróżowanie po świecie i bezproblemowe podłączanie się do sieci na różnych kontynentach.

Bez problemów postępują tymczasem prace nad zarezerwowaniem pasma 14-14,5 GHz dla szerokopasmowych usług satelitarnych, z których będą mogli korzystać pasażerowie samolotów. Testy takich usług prowadzi obecnie Boeing we współpracy z Lufthansą i British Airways na trasach transatlantyckich.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200