Bezprzewodowa stabilizacja

Głos na styku Wi-Fi oraz 3G/4G

Codziennie jesteśmy zasypywani różnego rodzaju mobilnymi nowościami 3G/4G: inteligentne telefony, tablety czy sprzęt do mobilnej transmisji danych. Są one coraz częściej wykorzystywane w pracy. Sieć Wi-Fi wewnątrz przedsiębiorstwa jest sprawą oczywistą. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji byłoby zapewnienie komunikacji między siecią bezprzewodową a mobilną. Ta druga może być rozbudowywana w przedsiębiorstwie przy użyciu systemów antenowych DAS.

Stosunkowo niewiele urządzeń 3G/4G ma zaimplementowany moduł Wi-Fi. Telefony 3G/4G, dostarczone przez operatora z modułami Wi-Fi, nie mają odpowiednich funkcji zarządzania jakością pakietów (QoS). Jakość głosu przesyłanego poprzez sieć Wi-Fi jest zależna od zbyt wielu czynników, aby telefon bez mechanizmów gwarancji jakości usług pracował poprawnie. Zazwyczaj wyłącznie zestawy telefoniczne VoWiFi, zaprojektowane specjalnie na potrzeby danej infrastruktury, będą działały poprawnie. Certyfikacja Wi-Fi Voice-Enterprise, która rozwiązywałaby wymienione problemy, została wstrzymana i nie podano żadnych terminów ewentualnego wznowienia prac.

Producenci telefonii IP szybko odpowiedzieli na ten problem. Na przykład Cisco adaptowało funkcję CCX (Cisco Compatible Extension) do dwuzakresowych telefonów (np. iPhone lub urządzeń Android). Telefony, dzięki wykorzystaniu technologii CCX, mogą przełączać się między mobilną siecią komórkową oraz wewnętrzną siecią Wi-Fi, korzystając z tego samego numeru.

LTE, WiMAX2 i femtokomórki

Rok 2011 najprawdopodobniej okaże się kluczowy dla dwóch bezprzewodowych technologii - LTE oraz femtokomórek. Obie odgrywają znaczącą rolę w zapewnieniu dużych szybkości w mobilnych sieciach.

W 2010 r. uruchamiano pierwsze komercyjne sieci LTE (Skandynawia, Japonia, USA). Jak podaje Global Mobile Suppliers Association (GSA), pod koniec 2011 r. na świecie może już działać co najmniej 50 komercyjnych sieci LTE.

Pierwsze wdrożenia LTE wykorzystują modemy USB, a w 2011 r. można oczekiwać, że modemy LTE będą już wbudowywane w podręczne urządzenia przenośne i pojawią się np. w smartfonach.

Analitycy firmy In-Stat szacują, że liczba abonentów sieci LTE na świecie w 2014 r. może osiągnąć poziom 115 mln.

W 2011 r. w Polsce powinna pojawić się zapowiadana przez Cyfrowy Polsat ogólnopolska sieć LTE. Warto zauważyć, że część operatorów określa technologię HSPA+ jako 4G, co nie jest zgodne z prawdą. Dużo bieżących wdrożeń, także u operatorów w Polsce, to właśnie instalacje HSPA+. Pozostają jednak istotne różnice pomiędzy LTE a HSPA+. LTE rośnie jednak mocny konkurent.

NA TEMAT

miniquiz - odpowiedzi

Odpowiedzi na pytania ze strony poprzedniej

1) Teoretycznie to 600 Mb/s

2) W 1991 r. w firmie NCR wymyślono Wi-Fi do łączenia bezprzewodowych kas.

3. Standardem IEEE jest mobilny WiMAX o oznaczeniu 802.16e

4) GSM (Global Systems for Mobile Communications)

5) Teoretycznie to 100 Mb/s

Nowa generacja standardu WiMAX będzie dostępna komercyjnie jeszcze w tym roku. WiMAX2 oparty na standardzie 802.16m ma być wstecznie kompatybilny z mobilną platformą 802.16e. Ma zapewniać jednak znacznie większą wydajność oraz zwiększony poziom bezpieczeństwa przy ograniczonym zapotrzebowaniu na moc. Standard ma wspierać szerokie kanały, nawet do 20 MHz. Certyfikacja i testy zgodności powinny zostać przeprowadzone szybko, ponieważ WiMAX2 jest tylko rozszerzeniem istniejącego standardu i będzie wstecznie zgodny z 802.16e. Warto jednak podkreślić, że LTE rozpoczyna ekspansję już w tym roku, natomiast WiMAX Forum ma nadzieję na gotowy standard WiMAX 2 na początku 2012 r. WiMAX2 jest formalnie znany jako 802.16m i jest znacząco szybszy od swoich poprzedników.

W 2011 r. można spodziewać się większego zainteresowania femtokomórkami u klientów sieci komórkowych. Skłania do tego rosnące zapotrzebowanie na przepustowość, a także konieczność zwiększenia zasięgu wewnątrz budynków, który jest dla wielu operatorów rzeczywistym problemem. Niedrogie femtokomórki, w połączeniu z sieciami Wi-Fi, będą wspierały makrokomórki.


TOP 200