Bezprzewodowa stabilizacja

Czy MIMO 4x4 ma sens?

Standard 802.11n jest połączony z systemami antenami MIMO. Na rynku można już kupić urządzenia wspierające technologię MIMO 3x3. Liczba niezależnych kanałów oraz związanych z nimi strumieni danych jest identyczna, z liczbą torów nadajnika i odbiornika. Systemy 2x2 obsługują 2 strumienie po stronie nadajnika i odbiornika, systemy 3x3 odpowiednio - 3 strumienie, a 4x4 - 4 strumienie danych. Część strumieni może być łączona za pomocą technologii formowania wiązek.

Bezprzewodowa stabilizacja

MIMO radykalnie zwiększa dostępny poziom szybkości transmisji

Stopniowo pojawiają się na rynku działające systemy MIMO 4x4, które nie tylko są stosowane w technologiach Wi-Fi, ale także LTE. MIMO 4x4 oznacza, że mamy do czynienia z czterema nadajnikami oraz identyczną liczbą odbiorników. Teoretycznie, wykorzystując standard 802.11n z technologią 4x4 MIMO, istnieje możliwość uzyskania szybkości na poziomie 600 Mb/s. Nawet, jeżeli to tylko teoria, to korzyści z zastosowania MIMO 4x4 są znaczące: większa przepustowość, pojemność, ale i zasięg. Problemem technologii jest z pewnością koszt rozwiązania oraz zwiększone zapotrzebowanie na energię. Trudno ocenić też dostępność układów, ponieważ na rynku jest tylko kilku producentów tego typu sprzętu (m.in. Quantenna lub Qualcomm).

Wi-Fi Direct - połączenia bez punktu dostępowego

Sukces i łatwa adopcja rozwiązań Wi-Fi to głównie zasługa rozpowszechnionych standardów IEEE 802.11. Z analiz rynkowych firmy In-Stat wynika, że globalny rynek Wi-Fi osiągnie poziom sprzedaży 1,9 mld urządzeń w 2015 r. W 2011 r. z pewnością można spodziewać się coraz większej ekspansji sprzętu elektronicznego z funkcją Wi-Fi. Szczególnie będzie to widoczne w sprzęcie TV z możliwością bezprzewodowej łączności oraz strumieniowym wideo. Użyteczna w tym zakresie będzie technologia 802.11n 4x4 MIMO, ale i produkty Wi-Fi Direct.

Bezprzewodowa stabilizacja

Prognoza przyrostu abonentów komórkowych

Wi-Fi Alliance rozpoczęło certyfikację produktów dla nowej technologii - Wi-Fi Direct. Ma ona zapewniać bezpośrednią komunikację bez konieczności użycia punktu dostępowego. Do tej pory podobną funkcję pełnił tryb “ad hoc", który okazał się jednak niezbyt wygodny w konfiguracji dla użytkowników. Istnieje natomiast wiele aplikacji, wymagających połączeń między urządzeniami, a jednocześnie niepotrzebujących dostępu do sieci lub internetu. Kompatybilność rozwiązania powinna pozwolić na łączenie peryferyjnych urządzeń z PC, bezprzewodowe połączenia z domowym sprzętem do rozrywki oraz realizować szybki transfer plików. Wi-Fi Direct udostępni typowe prędkości Wi-Fi.

NA TEMAT

miniquiz - pytania

1) Jaką teoretycznie szybkość zapewnia standard 802.11n, wykorzystujący technologię MIMO 4x4?

2) Dla jakiej aplikacji wymyślono Wi-Fi?

3) Która technologia 4G została ustandaryzowana przez IEEE - WiMAX czy LTE?

4) Z jaką technologią komórkową LTE jest wstecznie kompatybilne?

5) Jaka jest teoretycznie maksymalna szybkość pobierania dla technologii WiMAX2?

Odpowiedzi na następnej stronie

Połączenie przez Wi-Fi Direct będzie wymagało urządzeń wyposażonych w nowe funkcje. Będą jednak one mogły łączyć się bezpośrednio ze starszymi urządzeniami WLAN, traktując je jako punkty dostępowe. Połączenie za pomocą jednego przycisku i wykorzystanie mechanizmów bezpieczeństwa WPA2, to najważniejsze zalety standardu. Prawdopodobnie pierwsze produkty Wi-Fi Direct pojawią się na rynku w połowie br. Istniejące sieci Wi-Fi będą mogły obsługiwać Wi-Fi Direct po aktualizacji oprogramowania.

Podobną technologią do Wi-Fi Direct, ale przeznaczoną dla częstotliwości licencjonowanych (m.in. GSM) jest FlashLinq promowana przez Qualcomm. Nowe rozwiązanie może uzupełniać sieci komórkowe dla takich aplikacji, jak lokalne rozgłaszanie, sieci społeczne, połączenia bezpośrednie telefonów.


TOP 200