Bezpłatny system operacyjny BeOS 5.0 został już pobrany przez milion użytkowników

Firma Be poinformowała, że jej system operacyjny BeOS 5.0 Personal Edition, od czasu jego udostępnienia w Internecie 28 marca br. został już pobrany przez milion użytkowników. System jest także dostęp...

Firma Be poinformowała, że jej system operacyjny BeOS 5.0 Personal Edition, od czasu jego udostępnienia w Internecie 28 marca br. został już pobrany przez milion użytkowników. System jest także dostępny na płytach CD-ROM dołączanych do magazynów komputerowych oraz udostępniany na innych stronach WWW z bezpłatnym oprogramowaniem.

Analitycy nie są jednak przekonani, czy podana przez producenta liczba odpowiada liczbie rzeczywistych użytkowników systemu. "Trudno jest stwierdzić, czy wszyscy, którzy pobrali system ze strony producenta, również go używają. Nie można także jednoznacznie powiedzieć, czy jedna osoba nie dokonała pobrania kilkakrotnie" - twierdzą przedstawiciele International Data Corporation (IDC). Jednakże Jean Louis Gassee, prezes i dyrektor wykonawczy Be, podkreśla, że obliczenia te były bardzo ostrożne.

Eksperci z IDC są zdania, że jeśli nawet z systemu korzysta milion osób, to i tak nie należy go na razie uważać za konkurenta Windows. Przedstawiciele Be są natomiast przekonani, że popularność BeOS będzie rosnąć ze względu na łatwość jego używania. Dodają, iż w np. porównaniu z Linuxem, BeOS zapewnia mniej skomplikowany proces instalacji.

Na pytanie, czy i kiedy BeOS może stać się alternatywą dla produktu Microsoftu, Jean Louis Gassee odpowiada, że dużo będzie zależało od wyroku, jaki zapadnie w toczącej się przeciwko gigantowi z Redmond antymonopolowej sprawie.

BeOS 5.0 Personal Edition po zainstalowaniu na dysku twardym obecny jest jako pojedynczy plik. Jest on zgodny z komputerami osobistymi zbudowanymi na platformie Intela, zapewnia obsługę większości formatów audio i wideo oraz jest wyposażony w przeglądarkę internetową.

***

Be zaprezentowała system operacyjny dla urządzeń internetowych

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200