Bezpłatny kod bazy

Inprise udostępni na zasadach open source bazę InterBase 6.

Inprise udostępni na zasadach open source bazę InterBase 6.

Inprise (poprzednio Borland) zamierza udostępnić na zasadach open source najnowszą wersję bazy danych SQL - InterBase 6. Oznacza to, że baza ta będzie - podobnie jak w przypadku systemu operacyjnego Linux - rozwijana przez programistów z całego świata. Jednocześnie przedstawiciele Borlanda zamierzają utrzymać dotychczasowy sposób rozwijania i sprzedaży bazy danych InterBase 5.6.

Kod źródłowy tej bazy danych zostanie udostępniony w I połowie br. Programiści będą mogli do niego wprowadzać własne poprawki. Zdaniem przedstawicieli firmy, współpraca z niezależnymi programistami i uwzględnianie ich poprawek mają zwiększyć niezawodność i bezpieczeństwo InterBase 6.

Decyzja o udostępnieniu kodów źródłowych InterBase 6 ma także na celu silniejsze wejście Inprise na rynek linuxowy. W ub.r. Inprise udostępnił linuxową wersję narzędzia programistycznego JBuilder 3. Podczas tegorocznych wiosennych targów Comdex (odbywających się w kwietniu w Chicago) firma zaprezentuje nowe wersje narzędzi Delphi i CBuilder pracujące na platformie Linux. Na rynku mają się one pojawić w połowie br.

InterBase 6 będzie pracować na platformach Linux, Windows NT i Unix, w tym Sun Solaris. Jak twierdzą przedstawiciele producenta, baza ta jest przeznaczona do zastosowań internetowych i w urządzeniach przenośnych.


TOP 200