Bezpłatne narzędzie do zwalczania zagrożeń ransomware

Firma Bitdefender opracowała bezpłatne narzędzie, dzięki któremu komputery mogą się skutecznie bronić przed niektórymi atakami typu ransomware. To malware szyfrujący pliki, który żąda od użytkownika komputera pieniędzy za ich odszyfrowanie.

Zaprojektowane przez Bitdefender oprogramowanie Bitdefender Anti-Ransomware unieszkodliwia takie programy szyfrujące dane, jak Locky, TeslaCrypt i CTB-Locker. Bazuje ono na tych samych mechanizmach, które firma wprowadziła wcześniej do swojego innego narzędzia zwalczającego infekcje ransomware należące do grupy CryptoWall.

Hakerzy zmienili następnie zasady działania oprogramowania CryptoWall, tak aby było go trudniej zwalczać, ale podstawowe mechanizmy stosowane do unieszkodliwia tego typu malware’u pozostały te same.

Zobacz również:

  • Przezorny - cyberubezpieczony
  • Aplikacje mobilne pod lupą
  • Złośliwe oprogramowanie Qbot - czy jest groźne i jak się chronić?

Należy jednak pamiętać, że Bitdefender Anti-Ransomware nie zwalcza absolutnie wszystkich zagrożeń ransomware, ale tylko te, które stosują podobne mechanizmy atakowania komputerów jak programy Locky, TeslaCrypt czy CTB-Locker.

Narzędzie Bitdefender Anti-Ransomware można pobierać z tej strony firmy Bitdefender. To wykonywalny plik noszący nazwę BDAntiRansomwareSetup.exe mający długość 4,5 MB.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200