Bezpłatna integracja Unix-Windows

Microsoft udostępnił bezpłatnie oprogramowanie Service for Unix, które integruje Unix i Windows, a także obsługuje migrację aplikacji Unix na platformę Microsoftu.

Oprogramowanie to ma pełnić kluczową rolę w batalii firmy o przejmowanie rynku Uniksa. Microsoft czuje „gorący oddech” wzrastającej popularności Linuksa, a także obawia się utraty korzyści z powodu potencjalnych konwersji Uniksa na platformy open source. Firma ma nadzieję, że bezpłatne oprogramowanie integracyjne może stać się jeszcze jednym z powodów opowiedzenia się za platformą Windows.

Wcześniejsza wersja oprogramowania była oferowana w cenie 99 USD, teraz Services for Unix 3.5 jest udostępniony do bezpłatnego sprowadzania z ośrodka webowego Microsoftu. Wersja 3.5 uzupełniona została o wsparcie Windows XP Professional i Windows Server 2003 – pozostało wsparcie Windows 2000, zaniechano natomiast wsparcia stacji roboczych i serwerów Windows NT 4.0.

Zobacz również:

  • ChromeOS otrzyma lepszą integrację z pakietem Microsoft 365
  • Red Hat Enterprise Linux wkroczył do chmury Oracle
  • Łatwiejsze rozwiązywanie problemów z komputerami z Windows 11

Services for Unix to narzędzia i podsystemy do integracji Uniksa lub Linuksa z platformą Windows. Oprogramowanie pozwala także na obsługę migracji aplikacji Unix na platformę Windows. W wersji 3.5 wprowadzono ulepszenia do NFS (Network File System) i NIS (Network Information Services) – de facto standardów uniksowych.

Firma ulepszyła także zdolność rekompilacji aplikacji Unix i Linux do pracy na platformie Windows, dodając wsparcie Posix dla wątków uniksowych, co pozwala na jednoczesną pracę wielu zadań w ramach tej samej aplikacji.

Microsoft rozszerzył także integracje z Active Directory, co ma umożliwić użytkownikom zarządzanie domenami NIS z katalogu Microsoftu. Integracja ta, wraz z aplikacjami dostawców trzecich, ma pomóc firmie wypromować jej strategię zarządzania tożsamością.

Jeden z takich partnerów, firma Vintela, rozszerzył swój produkt Vintela Authentication Services (VAS) pod kątem Services for Unix 3.5. Oprogramowanie VAS pracuje na serwerach I stacjach roboczych Unix i używa uwierzytelniania LDAP lub Kerberos zamiast NIS.

Services for Unix pozostaną na razie oddzielnym produktem - nie planuje się w najbliższej przyszłości wbudowania ich w system operacyjny Windows, chociaż Microsoft ma prawo do tego na podstawie porozumienia licencyjnego podpisanego w ubiegłym roku z SCO Group. Oprogramowanie jest dostępne pod adresem:http://www.microsoft.com/windows/sfu/downloads/default.asp

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200