Bezpieczny Solaris w innej formie

Sun Microsystems zmienia sposób dystrybucji swojego flagowego systemu operacyjnego, przeznaczonego dla środowisk sieciowych o podwyższonym stopniu ryzyka - Trusted Solaris Operating Environment. Dotychczas odrębny i integralny pakiet będzie udostępniany jedynie jako nakładka na zwykłego Solarisa.

Trusted Solaris był odpowiedzią Suna na wzrastające zapotrzebowanie specyficznego segmentu rynku (agencje rządowe, instytuty badawcze) na systemy operacyjne, oferujące wysoki stopień bezpieczeństwa. Produkt został doceniony przez środowisko informatyczne, otrzymując certyfikat poziomu 4+ (Common Criteria), będący potwierdzeniem jakości zastosowanych zabezpieczeń.

Poczynając od sierpnia br. Trusted Solaris nie będzie jednak już oferowany jako osobny pakiet. Cała jego funkcjonalność zostanie zaimplementowana w postaci osobnych dodatków (nakładek), możliwych do zainstalowania w standardowym Solarisie. Taka opcja pozwoli na pełne wykorzystanie mocy serwerów, produkowanych przez Sun i opartych na procesorach AMD Opteron (Trusted Solaris nie miał wdrożonych odpowiednich instrukcji). Firma jednocześnie zapewnia, że będzie wspierać "stary" system jeszcze przynajmniej przez 8 lat, zatem dotychczasowi użytkownicy nie powinni się niczego obawiać.

Dodatki, podwyższające stopień bezpieczeństwa w zwykłym Solarisie mają zostać poddane w ciągu najbliższych tygodni procesowi uzyskiwania certyfikatu Common Criteria (tożsamego z posiadanym przez system Trusted Solaris). Ceny nakładek nie zostały dotychczas ujawnione.


TOP 200