Bezpiecznie, mobilnie i konwergentnie

Hewlett-Packard lansuje - pod nazwą HP ProCurve Networking EDGE Architecture - architekturę zaprojektowaną z myślą o bezpiecznych, mobilnych i wielousługowych sieciach korporacyjnych. Nowa architektura pozwala "ulokować" inteligencję już na brzegu sieci, zwiększając w ten sposób efektywność zarządzania złożonymi aplikacjami z zakresu mobilności, bezpieczeństwa i konwergencji.

"W miarę upowszechniania się sieci wielousługowych i mobilnego dostępu coraz więcej funkcji musi być realizowanych na brzegu sieci, tak aby już w punkcie dostępu móc scharakteryzować wchodzący do sieci ruch i odpowiednio nim sterować" - mówił John McHugh, wiceprezes i dyrektor generalny działu HP ProCurve Networking podczas konferencji w lutym br. w Barcelonie. - "Do tej pory wyposażanie w tego rodzaju funkcjonalność każdego urządzenia dostępowego w korporacyjnej sieci LAN było zbyt kosztowne. HP ProCurve Networking EDGE Architecture pozwala klientom zrobić to za rozsądną cenę."

Sterowanie na brzegu, zarządzanie centralne

W HP ProCurve Networking EDGE Architecture inteligencja jest "umieszczona" na wejściu do sieci, ale zarządzanie siecią odbywa się centralnie. Wbudowanie inteligencji w urządzenia brzegowe pozwala na zmniejszenie ruchu sieciowego i uproszczenie zarządzania. Funkcje sterujące dostępem i ruchem w sieci realizowane przez przełączniki warstw 2, 3, 4 i wyższych zapewniają, że aplikacje działają współbieżnie bez zakłóceń.

Zobacz również:

  • YouTube będzie wymagać od twórców oznaczania filmów generowanych przez AI
  • Dlaczego warto korzystać z VPN w 2024 roku?

HP ProCurve Networking EDGE Architecture została zaprojektowana z myślą o sieciach korporacyjnych, które będzie można łatwo przystosować do potrzeb każdego użytkownika.

Wiele elementów tej architektury jest już dostępnych w produktach HP ProCurve, m.in. w najnowszych inteligentnych przełącznikach ProCurve 5300 (pierwsze modele z tej serii zostały wprowadzone na rynek w czerwcu 2002 r.). Urządzenia zapewniają bezpieczeństwo w punkcie, w którym użytkownik łączy się z siecią: natychmiast rozpoznają, kim jest, jakie ma prawa dostępu i z jakiego rodzaju usług może korzystać. W ten sposób nieautoryzowany ruch jest blokowany już w punkcie dostępu. W lutym br. HP wprowadziło do oprogramowania przełączników uaktualnienia zwiększające poziom bezpieczeństwa i usprawniające zarządzanie pasmem. Nowe oprogramowanie serii 5100 pozwala m.in. na ścisłą kontrolę dostępu do sieci VLAN.

HP ProCurve Networking EDGE Architecture zapewnia również bezpieczne połączenia z siecią użytkowników mobilnych. Najnowszym produktem jest punkt dostępu HP ProCurve Wireless Enterprise Access Point 520wl, przeznaczony do średnich i dużych sieci WLAN.

W ramach nowej architektury HP oferuje również rozwiązania konwergentne (we współpracy z Mitel Networks, kanadyjską firmą specjalizującą się w systemach telefonii IP).

HP a europejski rynek sieciowy

Sytuację na rynku sieciowym w Europie zaprezentował w Barcelonie Wenceslao Lada, dyrektor HP ProCurve Networking na region EMEA. Według oceny IDC, pod względem liczby sprzedanych portów przełączniki ethernetowe stanowią obecnie ponad 80 proc. rynku. Prognozy na rok 2003 przewidują wzrost sprzedaży portów 10/100 do prawie 36 mln (dla porównania: sprzedaż portów gigabitowych ma wynieść ok. 4 mln szt.). Mimo większej liczby sprzedanych portów przychody ze sprzedaży przełączników 10/100 będą mniejsze niż w roku ubiegłym. W tym roku zmniejszy się sprzedaż przełączników warstwy drugiej, a zwiększy - przełączników gigabitowych. IDC szacuje, że przełączniki warstwy 3 i 4 będą miały ponad 35 proc. udział w rynku (badania dotyczą Europy Zachodniej).

HP nieźle sobie radzi na europejskich rynkach. W pierwszym kwartale roku finansowego 2003 firma zwiększyła sprzedaż na rynku korporacyjnym o 20 proc., osiągając ponad 15 mln USD przychodu. Na pytanie o strategię HP na rynku sieciowym w Polsce Wenceslao Lada odpowiedział: Jesteśmy bardzo zainteresowani tym rynkiem, a w szczególności sektorem małych i średnich firm. Inwestujemy w polski rynek od dwóch lat i zamierzamy to kontynuować, podobnie jak w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. W tym roku będziemy rozwijać sieć dystrybucji, rozpoczynamy program szkoleń i certyfikacji dla resellerów i VAR-ów. W ostatnim kwartale sprzedaż produktów HP na polskim rynku sieciowym wzrosła o 17 proc. Jesteśmy na trzeciej pozycji - po 3Com i Cisco - i mamy prawie 14 proc. (dokładnie 13,9 proc.) udziału w rynku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200