Bezpieczne urządzenie DNS IPv4/IPv6

Amerykańska firma InfoWeapons podjęła produkcję urządzenia o nazwie SolidDNS, twierdząc iż jest to pierwsze w pełni bezpieczne rozwiązanie Domain Name System pracujące w trybie dual-stack, wspierające oba protokoły IP: IPv4 i IPv6.

Protokół IPv6 został opracowany 10 lat temu przez IEEEE i wykorzystuje 128-bitowy schemat adresowania (IPv4 jest oparty na 32-bitowym schemacie adresowania), co pozwala adresować właściwie nieograniczoną liczbę systemów podłączanych do Internetu.

SolidDNS pracuje pod kontrolą oprogramowania (system operacyjny) o nazwie SolidBSD, opracowanego przez SolidDNS na bazie BSD. Administrator może komunikować się z serwerem DNS po wcześniejszym potwierdzeniu swojej tożsamości, do czego służy specjalny mechanizm wbudowany w rozwiązanie.

Zobacz również:

Bezpieczne urządzenie DNS IPv4/IPv6

SolidDNS wspiera funkcjonalność "prefix renumbering", szczególnie przydatną w środowiskach IPv6. Pozwala ona administratorom szybko modyfikować 64-bitowe prefiksy otrzymywane od dostawców usług sieciowych. Administrator musi modyfikować prefiksy np. wtedy gdy zmienia dostawcę usług sieciowych lub przenosi sprzęt sieciowy z jednego miejsca do innego. W przypadku dużych systemów ręczne wykonanie takiego zadania może trwać wiele dni.

SolidDNS wspiera też opcję Enum. Jest to nowy protokół używany przez systemy VoIP, konwertujący numery telefonów na adresy IP. Urządzenie potrafi też automatycznie budować pliki "reverse zone" wchodzące w skład systemu DNS.

SolidDNS kosztuje 10 tys. USD. InfoWeapons zapowiada, że kolejna wersja rozwiązania będzie wspierać nowe funkcjonalności, w tym "failover" (nadmiarowość; automatyczne przełączanie usług z urządzenia podstawowego na zapasowe) oraz Dynamic Host Configuration Protocol Service w wersji dla IPv6.


TOP 200