Bezpieczne serwery

Symantec udostępnił nową wersję programu antywirusowego dla NetWare.

Symantec udostępnił nową wersję programu antywirusowego dla NetWare.

Norton AntiVirus for NetWare 4.0

Producent: Symantec

http://www.symantec.com

Platforma:

Serwer: NetWare 3.11, 3.12, 4.1, 4.11, NetWare for OS/2;

Klient: DOS, Windows 3.1, Windows 95, Windows NT, Macintosh

Cena: ok. 500 USD za licencję dla jednego serwera i dziesięciu klientów

Symantec wprowadził na rynek kolejną wersję pakietu antywirusowego - Norton AntiVirus 4.0 (NAV) - przeznaczoną dla sieciowego systemu operacyjnego NetWare. Wcześniej firma udostępniła już ten pakiet pracujący w systemach Windows 95 i NT, a także Windows NT Server 4.0.

NAV ma dużą konkurencję na platformie NetWare. Dostępne są już dla niego takie pakiety, jak Intel LANDesk Virus Protect 5.0, InocuLAN for NetWare i Cheyenne AntiVirus firmy Computer Associates.

NAV 4.0 wyposażony jest jednak w nowe heurystyczne technologie wyszukiwania wirusów: Bloodhound, Bloodhound-Macro oraz Striker. Dzięki nim program potrafi wyszukiwać nie tylko te wirusy, których definicje zawarte są w jego bazie, ale także nowe, nieznane jeszcze komputerowe "pasożyty". Podczas testów oprogramowanie bez problemu wykrywało wszystkie wirusy, którymi celowo zainfekowano serwer NetWare. Ponadto pakiet pozwala administratorowi określić poziom "czujności" przy wyszukiwaniu fragmentów kodu programów, które mogą być uznane za wirusa. W zależności od ustawień, przeszukiwanie będzie więc mniej lub bardziej dokładne, a co za tym idzie, będzie trwało krócej lub dłużej. W przypadku serwerów plikowych o dużej częstotliwości dostępu do plików ma to ogromne znaczenie.

Chociaż oprogramowanie klienckie umożliwia wyszukiwanie wirusów w plikach spakowanych (np. ZIP i ARJ), to wersja serwerowa NAV, niestety, nie ma takiej możliwości. Ponadto informacja ta nie jest zawarta w dołączonej do pakietu instrukcji (co jest o tyle dziwne, że w przypadku pakietów do Windows 95 i Windows NT było to wielokrotnie podkreślane).

Instalacja oprogramowania na serwerze NetWare 4.11 odbyła się bez zakłóceń. Podczas testu pakietu wykonano ją z poziomu Windows NT Workstation i klienta IntranetWare. Program zainstalowano zarówno na serwerze, jak i stacji roboczej, która posłużyła do inicjacji tej procedury. Automatycznie też zmodyfikowano plik AUTOEXEC.NCF serwera, tak by wgrywał on wszystkie niezbędne moduły NLM.

Norton AntiVirus obsługuje NDS i emulację bindery, co zarówno w NetWare 3.x, jak i 4.x ułatwia proces zarządzania pracą aplikacji. Administrator może uruchamiać procedury skanowania bezpośrednio z poziomu konsoli NetWare. Mimo łatwości obsługi strony serwerowej, produkt ma jednak wadę - nie jest wyposażony w mechanizmy umożliwiające dystrybucję klienckich wersji pakietu NAV do stacji roboczych pracujących w sieci. I chociaż na dostarczonym klientowi krążku CD-ROM znajduje się Norton AntiVirus w wersjach dla systemów DOS, Windows 3.1, Windows 95 i Windows NT, to administrator musi samodzielnie zadbać o instalację tych pakietów lub skorzystać z oddzielnej aplikacji, umożliwiającej dystrybucję oprogramowania w sieci.

Kompleksowe wyszukiwanie

NAV pozwala uruchamiać okresowe procedury wyszukiwania i eliminowania wirusów ze wszystkich rodzajów plików (zarówno DOS, Windows, jak i Macintosh) lub tylko wybranych. Umożliwia także ograniczenie wyszukiwania do określonych wolumenów NetWare. Ponadto NAV pozwala przeprowadzać wyszukiwanie wirusów przy każdej próbie dostępu do dowolnego pliku znajdującego się na dyskach serwera oraz umożliwia skanowanie pamięci wykorzystywanej przez moduły NLM.

Po wykryciu wirusa aplikacja może o tym fakcie powiadamiać administratora za pośrednictwem poczty elektronicznej, pagera bądź sieci komputerowej.

Podobnie jak w przypadku NAV, przeznaczonego dla innych platform systemowych, tak i w NetWare użytkownik ma do dyspozycji funkcję LiveUpdate, umożliwiającą comiesięczne aktualizowanie przez Internet bazy zawierającej definicje wirusów. Aktualizacja taka jest bezpłatna, co jest dosyć ważnym kryterium przy wyborze pakietu antywirusowego (w przypadku innych pakietów jest to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu dolarów na jedną stację roboczą rocznie).

Dobry dla małych

Ogólnie pakiet Norton AntiVirus for Net-Ware należy uznać za dobre rozwiązanie antywirusowe dla małych i średnich sieci LAN. W przypadku większych sieci warto jednak skorzystać z bardziej kompleksowego rozwiązania, które oferowałoby możliwość zdalnej, automatycznej instalacji na stacjach klienckich.


TOP 200