Bezpieczne nagranie

IBM opracował technologię automatycznej detekcji i wybiórczego maskowania wrażliwych informacji w nagraniach audio.

IBM opracował technologię automatycznej detekcji i wybiórczego maskowania wrażliwych informacji w nagraniach audio.

Naukowcy z IBM India Research Laboratory opracowali zawansowaną technologię analizy i maskowania danych audio, która umożliwia ochronę wrażliwych fragmentów nagrania bez zakłócania jego ciągłości, a więc np. operacji biznesowych lub usług świadczonych w ośrodkach call center. Techniki wybiórczego szyfrowania i maskowania wrażliwych informacji w dokumentach lub szyfrowania całych nagrań wideo są znane, ale automatyczna analiza i maskowanie wrażliwych fragmentów nagrań głosowych jest rozwiązaniem innowacyjnym.

Oprogramowanie opracowane w IBM India Research Laboratory to narzędzie do analizy mowy, które automatycznie wykrywa jej fragmenty zawierające informacje prywatne lub dane wrażliwe (np. numery kart kredytowych), dostęp do których powinien być szczególnie chroniony, zgodnie z przepisami prawnymi. Ta unikalna technologia umożliwia np. analizę nagrań w ośrodkach call/contact center lub instytucjach medycznych - to najbardziej oczywiste zastosowania - i takie zamaskowanie elementów zawierających wrażliwe dane, aby zawarte w nich informacje były dostępne tylko dla pracowników posiadających specjalne uprawnienia. Narzędzie umożliwia definiowanie, jakie są wymagania dotyczące ochrony, a także zasad maskowania (cisza, komunikat, biały szum).

Nie przypadkiem właśnie zastosowania tej technologii w systemach call/contact center lub instytucjach medycznych są wymieniane na pierwszym miejscu. W nich bowiem rozmowy z klientami lub pacjentami, przynajmniej w Stanach Zjednoczonych, często są nagrywane, a ich zapis przechowywany i udostępniany różnym osobom w celach audytu, szkolenia pracowników czy analizy jakości usług. A jeśli w nagraniach zawarte są informacje osobiste lub wrażliwe, to otwiera to pole do potencjalnych nadużyć.

Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy na rynku pojawi się komercyjna wersja tego oprogramowania. Przedstawiciele IBM zapowiadają, że w pierwszej kolejności technologia ta zostanie wdrożona we własnym call/contact center obsługującym klientów firmy na całym świecie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200