Bezpieczne komputery

W maju Microsoft zaprezentuje prototypy systemów komputerowych z zaimplementowaną technologią bezpieczeństwa znaną dotychczas jako Palladium.

Podczas tegorocznej konferencji WinHEC (Windows Hardware Engineering Conference) przedstawiciele Microsoftu informowali, że rozwiązanie to wkracza w kolejny etap rozwoju. W pracach nad technologią uczestniczą m.in. Intel i AMD. Palladium to platforma mająca integrować trzy elementy – system operacyjny oraz instalowane w komputerach moduły szyfrujące i unikalne identyfikatory sprzętowe. Microsoft opracowuje komponent dla Windows („nexus”), który przy współpracy z odpowiednimi układami sprzętowymi tworzył będzie „osobne” bezpieczne środowisko systemowe i kontrolował komunikację pomiędzy warstwą systemu operacyjnego a aplikacjami. W takiej „wydzielonej” bezpiecznej przestrzeni można będzie uruchamiać jedynie wybrane aplikacje i procedury.

Więcej danych technicznych dotyczących tego rozwiązania Microsoft zamierza udostępnić w październiku podczas konferencji Professional Developers Conference (PDC). Producent przewiduje jego implementację w następnej wersji systemu Windows (Longhorn), którego premiera planowana jest na 2005 r.

Zobacz również:

  • Windows 11 otrzyma kompatybilność z widżetami firm trzecich
  • Ważne poprawki dla Windows
  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia

Microsoft zmienił ostatnio nazwę dla nowej technologii na Next-Generation Secure Computing Base (NGSCB). Palladium kojarzone było często z rozwiązaniem mającym zapobiegać nielegalnemu kopiowaniu aplikacji i plików multimedialnych, a nie technologią chroniącą dane na komputerach użytkowników. Microsoft zapowiedział jednak, że udostępni kod źródłowy przygotowywanego komponentu do Windows, który będzie elementem NGSCB.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200