Bezpieczne i wydajne podstawy infrastruktury IT

Materiał promocyjny Tempo zmian w technologiach informatycznych przypomina oko cyklonu, które napędzają trzy siły: wykładniczy wzrost liczby działających aplikacji, szybko rosnące wielkie strumienie przesyłanych danych oraz wzrost wymagań w zakresie bezpieczeństwa i ochrony danych, w szczególności danych osobowych.

Autor: Marek Konarzewski, MATIC SA

Działy IT muszą skupić swoją uwagę nie tylko na skalowalności i wydajności serwerów, czy pamięci masowych, ale i na jakości systemów monitorujących, które nie mogą zmniejszać wydajności aplikacji biznesowych. Rosnąca popularność rozwiązań i usług chmurowych także wymaga szerszego spojrzenia na kwestie bezpieczeństwa danych, bo skuteczny atak hakerski może pozbawić organizację zdolności do działań operacyjnych.

Błędy popełnione przy podejmowaniu kluczowych decyzji związanych z wyborem serwerów, baz danych, pamięci masowych oraz oprogramowania systemowego mogą na długo zablokować możliwości szybkiej i efektywnej rozbudowy infrastruktury IT.

Warto zatem się uczyć na cudzych błędach i korzystać z doświadczeń tych, którym udało się zbudować wydajną i elastyczną infrastrukturę serwerową i bazodanową.

MATIC SA, jako wieloletni partner handlowy IBM, wielokrotnie zweryfikował swoje całościowe podejście to tego zagadnienia, budując u swoich klientów kompletne rozwiązania, począwszy od doboru odpowiedniej platformy sprzętowej do przetwarzania danych, poprzez macierze dyskowe aż do wszechstronnych systemów zabezpieczania danych i ochrony przed cyberzagrożeniami. Jak nietrudno zgadnąć, od takich rozwiązań wymaga się wydajności, płynności działania, niezawodności i pełnej dostępności 24/7/365.

Serwery

Doświadczenie i praktyka wskazują, że nadal bezkonkurencyjnym rozwiązaniem w swojej klasie pozostają serwery IBM Power10.

Już najmniejsze modele typu scale-out pozwalają na efektywne przetwarzanie danych w ekonomicznie uzasadniony sposób. Wydajność procesorów IBM Power pozwala uzyskać tę samą moc obliczeniową w ramach znacznie mniejszej ilości rdzeni. Oznacza to zdecydowanie mniejsze koszty w najbardziej popularnym na rynku modelu licencjonowania oprogramowania.

Liczby nie kłamią. W tabeli pokazano przykładowy zestaw składający się z platformy Red Hat Enterprise Linux oraz bazy danych IBM DB2 Advanced Edition osadzonej na dwóch porównywalnych wydajnościowo platformach sprzętowych:

1. RISK – IBM Power S1022

2. x86 – z procesorami Intel Xeon Platinum 8380

Bezpieczne i wydajne podstawy infrastruktury IT

Na pierwszy rzut oka widać, że rozwiązanie bazujące na procesorach Power10 jest droższe przy zakupie – ma większy koszt pozyskania TCA, (Total Cost of Acquisition). Jednak gdy spojrzy się na całkowity koszt posiadania widać, że zaawansowane technologie zaszyte na każdym poziomie w rozwiązaniach IBM Power dają przewagę, polegającą m.in. na minimalizacji liczby licencji niezbędnych do nabycia i utrzymania dla tej samej mocy obliczeniowej ukrytej w procesorach.

Rozwiązania IBM Power klasy midrange są optymalizowane pod kątem aplikacji intensywnie przetwarzających dane, jak również wdrożeń w chmurze hybrydowej. Warto przypomnieć, że serwer IBM Power E1050 ustanowił nowy rekord świata wydajności dla rozwiązań czteroprocesorowych:

Bezpieczne i wydajne podstawy infrastruktury IT

W klasie Enterprise, serwery IBM Power10 także zapewniają rekordową skalowalność wydajności dla podstawowych obciążeń korporacyjnych, chronią aplikacje i dane za pomocą wszechobecnej i wielowarstwowej ochrony oraz umożliwiają szybkie przekształcanie danych w użyteczne informacje. Nic zatem dziwnego, że serwer IBM Power E1080 ustanowił nowy rekord świata dla rozwiązań ośmioprocesorowych:

Bezpieczne i wydajne podstawy infrastruktury IT

100 SAPS = 2000 w pełni przetworzonych pozycji zamówienia na godzinę

Dlaczego warto postawić na IBM Power10?

Wyjątkowa wydajność przetwarzania danych:

Duże systemy baz danych, nowoczesne i liczne aplikacje generują obciążenia, które mogą zapewnić jedynie najbardziej wydajne serwery zaprojektowane do bezpiecznego i efektywnego przetwarzania danych. Serwery IBM Power10 są bezkonkurencyjne - IBM Power E1080 ustanowił rekord świata dla rozwiązań ośmioprocesorowych:

  • 4.1x większa wydajność per rdzeń niż platforma x86 (Red Hat OpenShift)
  • 2.5x więcej mocy obliczeniowej per rdzeń niż platforma x86 (SPECint rate)

Niezawodność, dostępność, serwisowalność

Dostępność danych ma kluczowe znaczenie dla sprawnego działania wszystkich aplikacji biznesowych, a co za tym idzie, całej organizacji. W przypadku serwerów IBM Power10 użytkownicy otrzymują lepsze parametry RAS dla pamięci RAM niż IS-DIMMs, zaawansowane algorytmy recovery, self-healing oraz możliwości diagnostyczne, które znacząco redukują czasy przestojów rezydujących aplikacji.

Bezpieczeństwo

Naruszenia integralności i dostępu do danych są jednymi z największych zagrożeń w obszarze IT. Utrata reputacji firmy, koszty odtwarzania danych, czy przestojów w działalności operacyjnej powodują, że ochrona oraz sprawność przywracania ciągłości działania biznesowego są jednym z największych wyzwań stojących przed działami IT. W tym zakresie IBM Power10 oferują użytkownikom wbudowane algorytmy Transparent Memory Encryption, dużo szybsze AES crypto-performance w przeliczeniu na rdzeń oraz zaawansowaną ochronę przeciwko atakom typu ROP.

TCO vs TCA

Serwery IBM Power10 mają przewagę wydajnościową nad innymi rozwiązaniami. Użytkownicy tych maszyn oszczędzają na kosztach ich utrzymania, licencjach, zasilaniu i chłodzeniu. Wydajniejsze przetwarzanie danych szybciej dostarcza rezultaty, a to ma bezpośredni wpływ na zdolność firmy do podejmowania odpowiednich decyzji biznesowych.

Rozwiązania klasy Enterprise posiadają funkcjonalność Instant Scaling, Oznacza to, że można szybko czasowo odblokować i podnieść moc obliczeniową serwera. Opłaty są pobierane za faktyczne użycie. Mechanizm Instant Scaling jest przydatny w tych momentach, kiedy trzeba przetwarzać duże piki danych w krótkim czasie, np. przy okresowym przetwarzaniu skomplikowanych zapytań na dużych zbiorach danych, przy okazji sporządzania raportów i zestawień.

IBM Security Guardium - wielopoziomowe zabezpieczenie środowiska baz danych

IBM Security Guardium to nowoczesna, skalowalna platforma bezpieczeństwa danych, która spełnia wymagania współczesnych, bezustannie rozwijających się środowisk IT. System ten chroni poufne i podlegające regulacjom dane w wielu środowiskach, w tym chmurowych. Zarządzanie on obowiązkami i powinnościami w zakresie compliance, odkrywając miejsca rezydowania wrażliwych danych w przestrzeni przedsiębiorstwa, dokonuje ich odpowiedniej klasyfikacji i katalogowania w ramach zasobów wewnętrznych i chmurowych w celu wskazania ewentualnych podatności. Guardium identyfikuje oraz sprawdza przydzielone uprawnienia do konkretnych użytkowników systemów i danych. Chroni środowisko poprzez szyfrowanie, zarządzanie kluczami, alertami w czasie rzeczywistym, dynamiczną redakcję, kwarantannę podejrzanych ID, odcinaniem dostępu do danych i wiele więcej.

Bezpieczne i wydajne podstawy infrastruktury IT

Więcej informacji na temat serwerów IBM Power10, pamięci masowych IBM Flashsystem oraz funkcjonalności systemu IBM Guardium można znaleźć w ebooku wydanym przez MATIC SA – „Bezpieczna i wydajna infrastruktura baz danych – poradnik dla biznesu”.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]