Bezpieczna praca zdalna. VPN i 2FA to za mało

Jak zapewnić sobie bezpieczną pracę zdalną? Przedsiębiorstwa mogą zdecydować się na kilka rozwiązań, dzięki którym znacznie zmniejszą ryzyko ataków.

Bezpieczna praca zdalna to priorytet w obecnych czasach / Fot. Christina wocintechchat.com,Unsplash.com

Bezpieczna praca zdalna to priorytet w obecnych czasach / Fot. Christina wocintechchat.com,Unsplash.com

Już w 2017 r. według raportów Gallupa aż 43% zatrudnionych Amerykanów pracowało zdalnie. Obecnie te wyniki są o wiele wyższe - i to nie tylko w Stanach, ale także w Europie. Model pracy zdalnej nie jest jednak pozbawiony wad.

Zobacz: Szyfrowanie

RSI Security przygotowało kilka porad dla firm, które chcą poprawić cyberbezpieczeństwo dla pracowników zdalnych. Firma podkreśla, że takie osoby są często bardziej narażone na cyber ataki i częściej też korzystają z nieautoryzowanych lub niezabezpieczonych sieci i urządzeń. Zarówno do komunikacji, jak i wykonywania zadań służbowych.

Zobacz również:

  • Optymizm prezesów
  • Bezpieczna praca zdalna. Zalecane praktyki dla firm i pracowników
  • Dobre wyniki finansowe Fortinet

Bezpieczna praca zdalna - co wdrożyć

Poniżej konkretne zalecenia:

VPN (Virtual Private Network): VPN to prywatna sieć, która umożliwia użytkownikom bezpieczne łączenie się z internetem. VPN daje nam prywatność informacji, zapewniając szyfrowanie, ukrywanie adresu IP i maskowanie lokalizacji. Dodanie VPN na urządzeniach osobistych zapewni szyfrowanie urządzenia przed nieautoryzowanym użyciem.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA): Znane również jako weryfikacja dwuetapowa, 2FA to proces bezpieczeństwa, który nakazuje użytkownikom zapewnienie dwóch różnych czynników uwierzytelniania w celu weryfikacji konta. Dzięki 2FA jesteś uzbrojony w dodatkową warstwę zabezpieczeń, aby chronić swoje konto wirtualne.

Silne hasła: Nie można przecenić znaczenia używania silnych haseł. W związku z tym wskazane jest używanie oddzielnych haseł (unikalnych!) do kont osobistych oraz kont/urządzeń służbowych. Wraz ze wzrostem liczby nieuczciwych działań związanych z łamaniem haseł używanie słabych haseł lub tych samych haseł na wielu kontach i urządzeniach (w tym na koncie firmowym) naraża nas na liczne zagrożenia bezpieczeństwa.

Sprawdź: Awaria Facebooka

Kopia zapasowa w chmurze: Aby zapewnić optymalne bezpieczeństwo, organizacje powinny zadbać o to, aby pracownicy przechowywali i tworzyli kopie zapasowe swoich danych i plików w usługach przetwarzania w chmurze. Tutaj przydają się m.in. systemy Mobile Device Management (MDM), które dopilnują, że tworzymy backupy na urządzeniach mobilnych. Zewnętrzne urządzenia pamięci masowej, takie jak zewnętrzne dyski twarde, mogą zaś łatwo ulec zepsuciu lub kradzieży, zwiększając w ten sposób ryzyko naruszenia danych. Backup warto w obecnych czasach trzymać w chmurze - albo także w chmurze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200