Bezpieczeństwo: zagrożenia są wszędzie

Fakty, które warto znać

Zapewnienie pełnego bezpieczeństwa w IT nigdy nie będzie możliwe, co nie oznacza, że nie należy dążyć do maksymalizacji stopnia ochrony własnej infrastruktury i danych. Obecnie, według danych Privacy Rights, każdego roku do sieci wyciekają wrażliwe informacje jednej na siedem dorosłych osób (transakcje finansowe, tożsamość, loginy, hasła itp.)

Szacuje się ponadto, że codziennie ponad milion komputerów jest zarażanych wirusami, ulega atakom bądź jest przejmowanych przez cyberprzestępców. Niechciane przesyłki (SPAM) stanowią 65% całej poczty elektronicznej, mimo że wykrywane botnety są systematycznie usuwane. Niemal 40% wszystkich komputerów na świecie jest zarażonych przez jakąś odmianę złośliwego oprogramowania (wirusa, robaka, konia trojańskiego).

Obliczono, że roczne straty wynikające z rosnącej cyberprzestępczości wynoszą ok. 114 mld dol. Kwota zwiększa się z każdym rokiem. Niestety, nie można tego powiedzieć o wykrywalności przestępstw sieciowych, która wciąż osiąga niskie wartości.

Zaawansowane szkodliwe oprogramowanie, takie jak Gauss, Stuxnet, Duqu czy Flame dowodzi, że odpowiednio napisany i złożony kod jest w stanie złamać każde zabezpieczenie. Specjaliści podkreślają jednak, że nieustannie trwają prace nad udoskonalaniem narzędzi, mających wykrywać zagrożenia.


TOP 200