Bezpieczeństwo w nowoczesnej firmie – jak skutecznie chronić organizację o dynamicznej strukturze?

Firma nowoczesna to firma elastyczna – by osiągać swoje cele biznesowe korzysta z najnowszych dobrodziejstw techniki. Wdraża najnowsze oprogramowanie oraz narzędzia, umożliwia swoim pracownikom korzystanie z urządzeń mobilnych, by zawsze byli w stanie reagować na szybko zmieniające się, bieżące wydarzenia. Taka strategia ma jednak pewne poważne konsekwencje związane z bezpieczeństwem – administratorzy mają do czynienia z coraz bardziej skomplikowaną matrycą urządzeń i systemów, które trzeba skonfigurować i którymi należy poprawnie zarządzać. Jak robić to w sposób skuteczny i efektywny kosztowo?

Wiele aspektów funkcjonowania i rozwoju współczesnych przedsiębiorstw opartych jest o dane. Stanowią one jeden z najcenniejszych zasobów, którego nieodwracalna utrata skutkować może utratą ciągłości biznesowej, spadkiem zaufania klientów czy problemami z obsługą bieżących zleceń. Co więcej, wydarzenia takie stanowią również bardzo poważny problem wizerunkowy, którego rozwiązanie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu oraz znacznych środków pieniężnych.

Rozproszona i skomplikowana struktura narzędzi i urządzeń z jaką coraz częściej mają do czynienia administratorzy IT powoduje, że w całym firmowym systemie bezpieczeństwa coraz łatwiej o luki. Dlatego też, poprawne zabezpieczenie środowiska informatycznego organizacji wymaga wdrożenia rozwiązania zabezpieczającego, które swoim działaniem obejmować będzie możliwie jak największą liczbę aspektów jej funkcjonowania. W jaki sposób zminimalizować ryzyko utraty danych firmowych? Jak w przypadku ataku skutecznie się bronić? Czy możliwe jest zredukowanie negatywnych skutków działań cyberprzestępców nawet w przypadku ich skutecznego zaistnienia?

Nowoczesna firma

Za przykład niech posłuży nam teoretyczna firma z branży IT zajmująca się wytwarzaniem oprogramowania. Realizuje ona zlecenia zarówno dla sektora prywatnego jak i organizacji administracji publicznej. Dane jakie zbiera, przetwarza i przechowuje muszą być więc w stu procentach zgodne nie tylko z wymogami RODO, spełniać muszą także nierzadko bardziej wymagające normy rządowe. Dane te stanowią podstawę funkcjonowania firmy. Priorytetem jest więc ich zabezpieczenie przed kradzieżą, utratą dostępu (ataki ransomware, szybkie przywracanie na wypadek awarii) czy wykasowaniem (polityka skutecznego backupu).

To jednak nie wszystko, bowiem w swoich szeregach firma posiada mobilnych handlowców, którzy szeroko korzystają w swojej pracy z urządzeń mobilnych (zabezpieczenie sprzętu, polityka MDM). Potrzebują także efektywnego i szybkiego, zdalnego dostępu do kluczowych dokumentów (autoryzowany dostęp do plików zlokalizowanych w chmurze).

Do optymalnego zabezpieczenia tak funkcjonującej firmy niezbędne jest stworzenie spójnej i szczelnej polityki bezpieczeństwa. Wykorzystane narzędzia muszą ze sobą współdziałać i wzajemnie się uzupełniać. Taka kompatybilność jest niezwykle trudna do osiągnięcia, chyba że korzystamy z rozwiązań stanowiących części tego samego ekosystemu. Tak jak ma to miejsce w przypadku produktów firmy Acronis.

Po pierwsze – łatwe zarządzanie

Rozwiązanie, które ma za zadanie stać na straży firmowych danych nie może być trudne i czasochłonne w zarządzaniu. Administratorzy IT to osoby o dużej wiedzy i wysoce wyspecjalizowanych umiejętnościach i ich czas pracy, nie powinien być poświęcany na czynności które można z łatwością zautomatyzować czy maksymalnie uprościć.

Acronis przygotował ujednoliconą konsolę umożliwiającą centralne zarządzanie wszystkimi planami tworzenia kopii zapasowych. Jest to tym bardziej korzystne, z im większą ilością danych mamy do czynienia. Administrator większość zadań jest w stanie zrealizować w ramach jednego panelu, oszczędzając przy tym czas, a co za tym idzie, także firmowe pieniądze. Warto zaznaczyć, że konsola ta dostępna jest praktycznie z dowolnego urządzenia i posiada interfejs zoptymalizowany pod kątem obsługi z wykorzystaniem ekranów dotykowych.

Intuicyjny panel administracyjny to także cecha rozpoznawcza rozwiązań korporacyjnych firmy Acronis. Szczególnie w zakresie polityki zarządzania kopiami zapasowymi dla grup maszyn, tworzenia planów wykonywania backupów uzależnionych od wystąpienia ściśle określonych czynników czy warunków oraz bardziej rozbudowanego raportowania.

Fundament funkcjonowania - solidny backup

W przypadku tworzenia kopii zapasowych nieodzowny okaże się flagowy produkt firmy Acronis – Acronis Backup. To uniwersalne narzędzie współpracujące z wieloma różnymi środowiskami: serwery fizyczne Windows i Linux, serwery wirtualne Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, maszyny wirtualne działające w chmurach (Microsoft Azure, Amazon EC2, itp.) aplikacje Microsoft Exchange, Office 365, SQL, SharePoint i Active Directory, stacje robocze Windows i Mac oraz urządzenia iPad, iPhone czy Android. Jest to także rozwiązanie bezpieczne. Użytkownik ma bowiem możliwość skorzystania z 256-bitowego szyfrowania AES.

Uniwersalność narzędzia Acronis Backup widać także w liczbie obsługiwanych systemów plików: FAT16/32, NTFS, HPFS, Ext2/Ext3/Ext4 i Linux SWAP. Z pewnymi ograniczeniami usługa radzi sobie także z ReFS, ReiserFS 3, ReiserFS 4, XFS oraz JFS.

Na plus należy zaliczyć również kompatybilność z produktami firmy Microsoft. Dzięki technologii jednoprzebiegowej kopii zapasowej możliwe jest przywracanie pojedynczych wiadomości e-mail, baz danych, folderów, dokumentów oraz całych systemów w aplikacjach Exchange, SQL Server, SharePoint i Active Directory.

Backup w wersji premium

Firma Acronis posiada w swojej ofercie także rozwiązania dedykowane dla największych firm działających na rynku (Acronis Backup Advanced). Ich przewagą jest to, że za każdym razem organizacje otrzymują produkt uszyty na miarę. W zależności od potrzeb wybrana może zostać ochrona wszystkich lub tylko tych najbardziej niezbędnych systemów: maszyn wirtualnych, serwerów fizycznych, aplikacji czy stacji roboczych. Jest to możliwe dzięki technologii Acronis AnyData – użytkownik może łączyć i porównywać produkty, tworząc własne rozwiązanie, które zapewni ochronę wszystkich fizycznych, wirtualnych lub zdalnych systemów w firmie.

Różnic jest jednak więcej. Pod względem czysto technologicznym, korporacyjne wersje narzędzi bezpieczeństwa, różnią się wsparciem dla środowisk Citrix XenServer, Red Hat Enterprise Virtualization, Linux KVM oraz Oracle VM Server.

W przypadku problemów – przywracanie po awarii

Posiadane kopie zapasowe są oczywiście bezcenne, jednak bardzo istotne w przypadku wystąpienia incydentu utraty danych jest ich szybkie przywrócenie. Funkcjonalności związane z disaster recovery są oczywiście integralną częścią samego Acronis Backup (zarówno w wersji Standard jak i Advanced). Odzyskanie wybranych pakietów informacji możliwe jest nawet w 15 sekund. Za tak efektywne działanie odpowiada funkcja vmFlashback, dzięki której odzyskiwane są tylko bloki kodu, które zostały zmienione na oryginalnej maszynie wirtualnej. Atutem jest także przywracanie bare-metal hostów ESXi (nie tylko samych maszyn wirtualnych) na tym samym lub zupełnie innym sprzęcie, co stanowi optymalną ochronę całej infrastruktury.

Warto jednak zaznaczyć, że Acronis posiada także zupełnie oddzielną usługę związaną z przywracaniem danych po awarii. Disaster Recovery as a Service, bo taką nosi ona nazwę, przeznaczona jest dla organizacji, które nie mogą sobie pozwolić na utratę dostępu do danych i ważnych systemów firmowych. To zintegrowane rozwiązanie obejmujące wszystkie czynności związane z tworzeniem kopii zapasowych, odzyskiwaniem po awarii czy retencją danych. Polega na zreplikowaniu krytycznych systemów i danych, w jednym z centrów danych należących do Acronis. W razie awarii, by zapewnić możliwość świadczenia usług IT, możliwe jest natychmiastowe przełączenia ne serwery znajdujące się w chmurze. Plusem tej usługi jest również prosta obsługa - niezależnie od tego, czy chcemy odzyskać pojedynczy plik, bazę danych czy cały serwer, zajmie to jedynie kilka chwil.

Acronis Cloud Storage – Twoje miejsce na dane

Samo wykonywanie kopii zapasowych to jedno, jednak w przypadku awarii kluczowe może okazać się także to, gdzie nasze backupy są przetrzymywane. Acronis Backup posiada w pełni kompatybilną usługę magazynu danych – Acronis Storage.

Doskonale nadaje się ona do przechowywania pakietów informacji, których użycie jest incydentalne (tzw. cold data). Narzędzie to umożliwia weryfikację sum kontrolnych plików i ich automatycznego naprawiania. Ponadto charakteryzuje niskimi współczynnikami OPEX i CAPEX. Warto zaznaczyć, że usługa ta współpracuje także z maszynami wirtualnymi stworzonymi w ramach Microsoft Hyper-V, VMware vSphere czy KVM.

Na koniec warto wspomnieć o kolejnej kluczowej kwestii związanej z przechowywaniem danych w chmurze, czyli o bezpieczeństwie. Odpowiadają za nie dwie funkcje: Cloud RAID (zapewnia większą niewrażliwość na awarie sprzętu, dzięki szybszym czasom przywracania danych) oraz Notary (wykorzystujący blockchain do weryfikacji prawdziwości przesyłanych pakietów informacji).

Stały dostęp do informacji dzięki Acronis Files Advanced

Acronis Files Advanced to narzędzie umożliwiające zdalne uzyskanie dostępu do danych, ich synchronizację i współdzielenie. Rozwiązanie to udostępnia środowisku IT kompletne mechanizmy kontroli informacji biznesowych. Pracownicy mogą korzystać z dowolnych urządzeń i bezpiecznie uzyskiwać dostęp do plików firmowych oraz współdzielić treści z innymi pracownikami, klientami, partnerami czy dostawcami.

Samo korzystanie z Acronis Files Advanced nie przysporzy problemu nawet tym najmniej technicznym użytkownikom. Intuicyjny i prosty w użyciu interfejs narzędzia może być obsługiwany ze wszystkich najpopularniejszych urządzeń i przeglądarek. Wśród ciekawszych funkcji tego narzędzia warto wymienić wbudowane funkcje tworzenia i edycji dokumentów Microsoft Office oraz robienia notatek w plikach PDF czy integrację z wiodącymi rozwiązaniami zarządzania urządzeniami mobilnymi (MDM). Do tego dochodzą także udogodnienia dla administratorów jak obsługa zaawansowanego mechanizmu polityki i Active Directory, która ułatwia zarządzanie użytkownikami.