Bezpieczeństwo poczty elektronicznej

Asekuracja aplikacji pocztowych

Bezpieczeństwo poczty elektronicznej

Ochrona wiadomości metodą asynchroniczną

Jeszcze kilka lat temu większość firm ograniczała odzyskiwanie swoich systemów pocztowych do okazjonalnego składowania danych na taśmie magnetycznej. Akceptowano czas otworzenia systemu liczony w dniach, ponieważ poczta elektroniczna używana była przede wszystkim do dorywczej komunikacji.

O tego czasu sytuacja uległa radykalnej zmianie. Platformy pocztowe są w coraz większym zakresie używane do przesyłania zamówień, dokumentów prawnych, poufnych notatek, zmian w zamówieniach i specyfikacjach technicznych. Brak takich wiadomości może być przyczyną dużych strat finansowych.

Zabezpieczanie systemów pocztowych nie jest łatwe w realizacji. Jednym z największych wyzwań jest coraz powszechniejszy całodobowy charakter operacji biznesowych. Jeśli użytkownicy końcowi i klienci rozrzuceni są w różnych strefach czasowych, to np. nocne, wielogodzinne składowanie na taśmy magnetyczne nie wchodzi w rachubę.

Nie wszystkie typy aplikacji pocztowej potrzebują tego samego poziomu ochrony. Poczta powiązana z użytkownikami zewnętrznymi ma zazwyczaj ustalony czas odtworzenia nieprzekraczający kilku godzin. Aplikacje pocztowe przeznaczone do komunikacji wewnętrznej mogą zakładać czas odtworzenia w ciągu doby.

Podstawą efektywnej strategii asekuracji jest odporna na uszkodzenia infrastruktura. Redundantna konfiguracja sieci, pamięci i serwerów może uczynić usługi pocztowe mniej podatnymi na uszkodzenia. Zmniejsza się także prawdopodobieństwo wystąpienia problemu czasu odpowiedzi, związanego z nieoczekiwanym wzrostem zapotrzebowania na te zasoby.

Składowanie poczty na taśmie magnetycznej nadal jest najpowszechniej stosowaną metodą zabezpieczania krytycznych danych na wypadek katastrof. Taśmy mogą być przechowywane w oddalonych pomieszczeniach.

Taśma zapewnia tanie repozytorium wiadomości. Ma ona jednak niewygodną cechę: składowanie i odtwarzanie plików jest bardzo wolne. Wady te ograniczają zastosowanie składowania taśmowego do aplikacji pocztowych z dużym oknem odtwarzania.

Zawężanie okna utraty danych wymaga szybszych metod składowania i odtwarzania. Taką metodą są składowania synchroniczne i asynchroniczne, z użyciem pamięci dyskowej.

Dysk lustrzany jest typową, sprzętową technologią asekuracyjną. W tej technice dane są równolegle zapisywane na dysku pierwotnym i pewnej liczbie dysków redundantnych.

Synchroniczny mirroring dysków zapewnia prawie natychmiastowe odtworzenie plików pocztowych, z niewielką lub żadną utratą danych. Koszty i złożoność ochrony synchronicznej są jednak bardzo wysokie.

Z powodu kosztów coraz więcej organizacji skłania się do stosowania technologii asynchronicznych, w szczególności replikacji w czasie rzeczywistym, opartych na hostach.

Replikacja oparta na hoście automatycznie kopiuje pliki z serwerów pierwotnych na serwery wtórne. Od momentu wykonania takich kopii replikowane są jedynie zmiany.

Zaletą replikacji asynchronicznych jest ich wszechstronność - replikacja pierwotnego serwera pocztowego na serwer wtórny w innej lokalizacji pozwala odtworzyć serwer pierwotny po przywróceniu go do pracy.

Metodą ochrony asynchronicznej są też tzw. migawki (snapshotting), polegające na wykonywaniu okresowych kopii plików wiadomości w ściśle określonym czasie. Metoda migawek ma jedno ograniczenie: jeżeli uszkodzone zostanie urządzenie pamięciowe, to dane (bieżące i migawki) zostaną utracone.

W praktyce stosuje się rozwiązania, które łączą różne, komplementarne technologie składowania i odtwarzania. I tak np. w sytuacji kiedy firma chce składować dane w odległym ośrodku i jednocześnie utrzymać niskie koszty połączeń, można stosować rozwiązania trzypoziomowe: wykonywanie migawek na poziomie lokalnych oddziałów, użycie replikacji do utrzymywania kopii czasu rzeczywistego danych oddziałowych w korporacyjnym centrum danych i okresowe migawki (np. tygodniowe) danych w oddziałach zamiejscowych na serwer w centrum danych.


TOP 200