Bezpieczeństwo - nowe wyzwania

Wymienione w ramce zagrożenia dla przetwarzania w chmurze, to oczywiście nie jedyne, ale pokazują, jak szybko zmienia się sytuacja w zakresie bezpieczeństwa cloud. Specjaliści odpowiedzialni za ochronę systemów IT muszą uwzględniać wiele czynników mających wpływ na procesy biznesowe i potrafić trafnie ocenić, czy mieszczą się one w granicach dopuszczalnego ryzyka. Choć organizacje mogą mieć zaufanie do przetwarzania w chmurze, to jednak nie uwalnia je to od odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo.

Bezpieczne "wejście w chmurę"

Przed decyzją o migracji do środowiska cloud computing warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.

Aplikacje w chmurze wymagają niezawodnego, szerokopasmowego dostępu do internetu. Usługi internetowe są coraz bardziej niezawodne, jednak operatorzy mają od czasu do czasu jakieś problemy, a większość z nich ma trudności z radzeniem sobie z natłokiem zapotrzebowania na pasmo. Krytyczne usługi cloud wymagają zastosowania kompleksowego planu zabezpieczeń, który uwzględni wiele punktów dostępowych do internetu.

Klienci usług cloud na ogół nie kontrolują też harmonogramu uaktualnień czy priorytetów w rozwiązywaniu problemów dostawcy usług cloud. Nie należy więc zakładać, że zgłoszony problem trafi na listę priorytetów dostawcy.

Trzeba mieć również na uwadze problemy prawne. Odpowiedzialność za naruszenie danych w chmurze jest, jak dotychczas, niejasna. Nie do końca też wiadomo, kto ma ponosić koszty incydentów naruszenia danych podlegających ochronie prawnej?


TOP 200