Bezpieczeństwo IT: w czym się specjalizować?

Specjaliści z firmy Foote Partners przygotowali raport, w którym wymieniają umiejętności i certyfikaty, które ich zdaniem w najbliższych miesiącach będą najbardziej pożądane u specjalistów ds. bezpieczeństwa IT. Na liście znajdziemy się 7 pozycji – m.in. certyfikaty potwierdzające biegłość w analizowaniu incydentów czy w obsłudze i wdrażaniu rozwiązań Wi-Fi.

Raport opracowano na podstawie danych z blisko 2,5 tys. amerykańskich i kanadyjskich firm, zatrudniających w sumie ponad 150 tys. specjalistów IT. Analizowano m.in. treść ogłoszeń rekrutacyjnych oraz dane nt. pożądanych u pracowników umiejętności, dostarczone przez respondentów.

Aż 5 z 7 certyfikatów wymienionych w dokumencie "2013 IT Skills Demand and Pay Trends Report" wydawanych jest przez organizację Global Information Assurance Certification (GIAC), współpracującą m.in. z amerykańskim SANS Institute. Oto ich lista:

Zobacz również:

Certified Incident Handler - zapotrzebowanie na pracowników z takim certyfikatem wzrosło w minionym roku o 22,2%,Certified Firewall Analyst – wzrost o 20%,Certified Forensics Examiner – wzrost o 16,7%,Certified Intrusion Analyst – wzrost o 10%,Certified Forensics Analyst– wzrost o 10%.

Siódemkę najbardziej pożądanych certyfikatów dopełniają dwa wystawiane przez inne organizacje - czyli CWNP Certified Wireless Security Professional (wzrost o 16%) oraz Infosys Security Engineering Professional (+10%).


TOP 200