Bez wąskiego gardła

Zamiast koncentratorów w eCenter, zastosowano przełączniki Fibre Channel, działające w trybie Switched Fabric. Oznacza to, że każde urządzenie podłączone do sieci SAN może komunikować się z innym. Dowolność komunikacji w tak zbudowanej sieci SAN nie oznacza jednak braku możliwości bezpiecznej separacji zasobów sieciowych. Separacja jest możliwa, ma jednak charakter programowy, nie sprzętowy. Dzięki zastosowaniu przełączników eCenter zyskuje możliwość dynamicznego tworzenia w ramach architektury wydzielonych wirtualnych stref (Zoning). W eCenter zastosowano urządzenia amerykańskiej firmy Brocade - ośmioportowe przełączniki SilkWorm 2402.

Podczas budowy sieci przełączanej nie obyło się bez niespodzianek. W trakcie testów okazało się np. że karty Fibre Channel montowane w portach S-BUS serwerów Suna nie współpracują z przełącznikami działającymi w trybie Switched Fabric. Karty Suna zostały więc zastąpione kartami firmy Jaycore. W przypadku złączy PCI zastosowano natomiast karty firmy Qlogic.

Macierz bez ograniczeń

Sercem sieci SAN zbudowanej na potrzeby eCenter jest macierz dyskowa EMC Symmetrix 8430, która wygrała rywalizację z macierzą Hewlett-Packard XP256. "Wybraliśmy Symmetrixa z dwóch powodów. Po pierwsze, w naszej ocenie macierz ta ma najlepsze z dostępnych oprogramowanie, zapewniające maksymalną dostępność systemów poprzez zdalną lub lokalną replikację. Po drugie, EMC dokłada starań, aby jego macierze współpracowały z rozwiązaniami jak największej liczby producentów, a to było zgodne z naszymi założeniami" - mówi Wojciech Wolas.

Oprogramowanie Symmetrixa rzeczywiście zasługuje na uwagę. Jego najważniejszą częścią jest EMC Control Center, za pomocą którego administrator może w dowolny sposób zarządzać dostępnymi zasobami. Ciekawą funkcją jest podział dysków fizycznych na partycje, które systemy operacyjne widzą jako oddzielne wirtualne dyski (slices). Te z kolei można dzielić na dowolną liczbę wolumenów logicznych. Poszczególne dyski logiczne można łączyć w podmacierze w układach RAID od wersji 0 do 5, a także w specyficznych dla EMC układ RAID S. Control Center umożliwia też m.in. nadawanie praw użytkownikom oraz optymalizację dostępu do danych.

Dostarczane wraz z macierzą oprogramowanie TimeFinder umożliwia wykonywanie lustrzanej kopii wolumenu w czasie rzeczywistym (z wykorzystaniem wolnej powierzchni macierzy dyskowej). Pozwala to administratorowi na łatwe testowanie nowych wersji oprogramowania, bez obawy o środowisko produkcyjne. Wykonana w ten sposób kopia może być także źródłem dla kopii zapasowej, która może być wykonywana bez konieczności przełącznia systemu w tryb backup.

Macierz Symmetrix 8430 została wybrana przez eCenter, także ze względu na duże możliwości rozbudowy. Wyposażono ją w oprogramowanie SDRF - Symmetrix Data Recovery Facility, które pozwala na synchroniczne bądź asynchroniczne kopiowanie danych między dwoma lub większą liczbą macierzy Symmetrix. Znacznie ułatwi to skalowanie rozwiązania w razie wzrostu ilości danych. Obecna pojemność macierzy to 1,3 TB, można ją jednak rozbudować do 9 TB. Pamięć podręczna liczy 4 GB.

Skalowanie Symmetrixa nie ogranicza się jednak do dodawania nowych dysków. W standardowej wersji macierz ta ma porty FC, które można łatwo rozszerzyć o kolejne 8 adapterów I/O obsługujących min. Fibre Channel, SCSI oraz interfejs ESCON, umożliwiający podłączenie systemów klasy mainframe. Warto przy tym wspomnieć, że macierze Symmetrix współpracują z dowolnymi interfejsami SCSI i Fibre Channel. Jeden serwer może komunikować się z macierzą za pomocą kilku równoległych kanałów Fibre Channel jednocześnie, co znacznie zwiększa przepustowość, a także elastyczność konfigurowania środowiska. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu oprogramowania EMC MultiPath. Po zainstalowaniu agentów MultiPath na serwerze, jego system operacyjny "widzi" wszystkie karty Fibre Channel jako jedną, a to pozwala uodpornić system na awarię pojedynczego połączenia.


TOP 200