Beyond.pl przystąpił do rozbudowy poznańskiego centrum danych

Działająca na rynku od 15 lat spółka Beyond.pl (właściciel centrum danych oferujący usługi IT dla biznesu) przystąpiła do rozbudowy kampusu Data Center w Poznaniu. Zgodnie z planami ośrodek zwiększy docelowo swoją moc 5-krotnie, z 8 do 42MW, zwiększając jednocześnie zajmowaną powierzchnię prawie cztery razy.

Beyond

Rozbudowa Beyond.pl jest obecnie największą inwestycją ogłoszoną na polskim rynku data center po zapowiedzianych przez Google i Microsoft projektach wycenionych na łączną wartość 3 mld USD.

Jak informuje Michał Grzybkowski (Executive VP Technology w Beyond.pl), powierzchnia całkowita brutto urośnie z obecnych 12 tys. do 45 tys. mkw. Oznacza to, że po zakończeniu spółka będzie dysponować jedną z największych w centralnej Europie powierzchni kolokacyjnych.

Zobacz również:

  • AWS, Google Cloud i Azure: porównanie ich funkcji bezpieczeństwa
  • Cała prawda o hasłach
  • Te proste wskazówki ułatwiają zadanie rozbudowy firmowej sieci Wi-Fi

Moc kampusu urośnie proporcjonalnie bardziej niż powierzchnia, ponieważ infrastruktura centrum danych jest przygotowywana do dostarczania mocy pod potrzeby kolokacyjne o wysokiej gęstości. Przewiduje się, że kampus zapewni klientom moc nawet do poziomu ponad 20KW w przeliczeniu na szafę serwerową, przy zachowaniu dużej efektywności energetycznej.

Przedstawiciele spółki deklarują, że neutralny komunikacyjnie kampus zapewniający łącza do ponad 20 operatorów telekomunikacyjnych, będzie spełniał wysokie standardy w obszarze bezpieczeństwa. „ Funkcjonowanie ośrodka będzie poddawane audytom niezależnej organizacji ANS i zgodnie z założeniami technicznymi jest w stanie zapewnić dostępność usług do najwyższego poziomu 99,9999% w skali roku. Z kolei nowe obiekty na terenie kampusu będą spełniały poziom co najmniej Rated 3+. W ten sposób dajemy klientom opcję wyboru standardu świadczonych usług”, tłumaczy Michał Grzybkowski.

Kampus w całości jest i pozostanie zasilany energią ze źródeł odnawialnych. Już w tej chwili serwerownia Data Center 2 to jeden z najbardziej energooszczędnych obiektów przetwarzania danych w Polsce. Przy pełnym wykorzystaniu mocy osiąga poziom PUE 1.2, podczas gdy średnia wartość tego parametru na polskim rynku wynosi aktualnie 1.4 - 1.6.

Według prognoz podanych przez PMR, w latach 2021-2025 krajowy rynek data center ma rosnąć w tempie 13,9% i wynieść 166MW mocy. Jednak inwestycja Beyond.pl wymusza istotną korektę dla prognozowanego okresu. Dziś możemy mówić o szacunku mocy na poziomie 200MW, z tego 42MW będą należały do Beyond.pl.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200