Best in Cloud 2021 – znamy już wyniki konkursu

Na dorocznej konferencji Computerworld Best in Cloud rozstrzygnięto konkurs na najciekawsze i najbardziej innowacyjne rozwiązania chmurowe.

Best in Cloud 2021 – znamy już wyniki konkursu

Środowiska cloud osiągają dojrzałość, to pokazała także dzisiejsza konferencja. Jeszcze niedawno do chmury przenoszone były rozwiązania nie związane z core bussines, obecnie wędrują tam kluczowe aplikacje. Według danych Statista, już obecnie 67% infrastruktury korporacyjnej zlokalizowano w chmurze. Nic dziwnego, zapewnia ona elastyczność, skalowalność i dostępność do danych i rozwiązań z każdego miejsca - a ostatni rok udowodnił, jak bardzo jest to istotne. Sporo firm korzysta nie z jednej, ale z wielu chmur i jest to rosnący trend. Według Gartnera, aż 81% korporacji pracuje dziś nad wdrożeniem strategii multi-cloud. Jednak najczęściej spotykany jest model hybrydowy, łączący starsze rozwiązania on-premise z rozwiązaniami w chmurze, co może być doskonałym uzupełnieniem lokalnych zasobów. Coraz więcej, i to wcale nie małych przedsiębiorstw, przechodzi całkowicie na model cloud. Za przykład może tu posłużyć Polcom Modular - jeden ze zwycięzców tegorocznego konkursu Best in Cloud. Ten światowy lider w produkcji budynków w technologii modułowej 100% środowiska IT utrzymuje w chmurze. Taka strategia wynikała z konieczności wsparcia szybkiego rozwoju przez nowe, elastyczne i skalowalne rozwiązania technologiczne. Chmura wciąż się zmienia i oferuje coraz więcej. Kwestie bezpieczeństwa już nie muszą ograniczać przykładów jej użycia także w branżach, które podlegają ścisłym regulacjom, jak chociażby sektor bankowy. Kolejny z laureatów, PKO Bank Polski, planuje do 2023 roku zmigrować 50 aplikacji do chmury publicznej.

Strategia chmurowa idzie w parze z cyfrową transformacją z którą wiąże się nierozerwalnie niezwykle szybki wzrost danych. Według Google Cloud sumaryczna ilość danych na świecie wzrośnie z 33 ZB w 2018 r. do 175 ZB w 2025. Największym ich konsumentem staje się sztuczna inteligencja. Dane są fundamentem jej rozwoju, a chmura jest idealnym miejscem do ich przechowywania. Poruszając temat transformacji należałoby wspomnieć także o chmurze opartej na API. API to coś więcej niż interfejs programistyczny, to strategia tworzenia innowacji biznesowych. Łącząc dane i różne rozwiązania chmurowe można tworzyć nowe usługi i monetyzować zasoby. Aż 60% przychodów eBay jest obecnie generowanych przez API.

Zobacz również:

  • Google usprawnia działanie chmurowych systemów pamięci masowej
  • Polska zwycięzcą tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania

Powitajmy zwycięzców

Jury 9. konkursu Computerworld Best in Cloud wyłoniło tegorocznych zwycięzców. Nagrody i wyróżnienia przyznano w 8 kategoriach produktowych, uhonorowano także firmy, które w sposób efektywny i innowacyjny wykorzystują rozwiązania chmurowe. Zarówno wyróżnione produkty jak i charakter wdrożeń w nagrodzonych przedsiębiorstwach wskazują na wszechstronność i dojrzałość modelu cloud. Drogą do chmury będą w swoim tempie zmierzać wszystkie organizacje.

Oto laureaci - najlepsze produkty i dostawcy rozwiązań chmurowych, a także firmy w innowacyjny sposób korzystające z rozwiązań chmurowych

W kategorii: bezpieczna chmura

I miejsce

Commvault za rozwiązanie: Complete Data Protection

II miejsce

DMSI Software za rozwiązanie: Safestar

III miejsce ex aequo

Cisco za rozwiązanie: Cisco Umbrella Secure Interenet Gteway

Perceptus za rozwiązanie: eSign.tech

Cisco za rozwiaznie: Cisco Duo

W kategorii: najlepsza wydajność i integracja

I miejsce

Hewlett Packard Enterprise za rozwiązanie: Cloud Volumes

II miejsce ex aequo

Atende za rozwiązanie: Atende Business Cloud

CloudFerro za rozwiązanie: Creodias

III miejsce ex aequo

Sagra Technology za rozwiązanie: IDS Integracja Danych z Sieci Handlowych

Arrow za rozwiązanie: Arrowsphere My Cloud Portal

Wyróżnienie

VMware za rozwiązanie: VMware Tanzu Kubernetes Grid

W kategorii: najlepszy produkt do analizy danych w chmurze

I miejsce

Cisco za rozwiązanie: AppDynamics

II miejsce

Comarch za rozwiązanie: Comarch BI Point

III miejsce

summ-it za rozwiązanie: Superb DBA

w kategorii: najlepszy produkt ERP/CRM

I miejsce

Symfonia za rozwiązanie: Symfonia Obieg Dokumentów

II miejsce

Dysant za rozwiązanie: Dysant Procurement Suite

III miejsce

Comarch za rozwiązanie: Comarch ERP XT

w kategorii: unified communications

II miejsce

Infor za rozwiązanie: Infor OS

I miejsce

Sagra Technology za rozwiązanie: zdalne Wizyty Handlowe - Integracja Emigo i Microsoft Teams

W kategorii: najlepszy dostawca chmury w modelu IaaS

I miejsce

OVHcloud za rozwiązanie: OVHcloud

II miejsce ex aequo

Integrated Solutions za rozwiązanie: Integrated Computing

Intratel za rozwiązanie: One Step Cloud

III miejsce ex aequo

OVHcloud za rozwiązanie: Hosted Private Cloud

Arrow za rozwiązanie: Arrowsphere My Cloud Portal

w kategorii: najlepszy start-up technologii cloud

I miejsce

Qalcwise za rozwiązanie: Qalcwise

w kategorii: najlepsza platforma testowo-deweloperska PaaS

I miejsce

CloudFerro za rozwiązanie: Creodias

II miejsce

Red Hat za rozwiązanie: Openshift Container Platform

III miejsce

Produkcja Chmur za rozwiązanie: Cloudlets.Zone

W kategorii: organizacje, projekty chmurowe

I miejsce ex aeqo

eSky.pl – internetowe biuro podróży

Firma osiągnęła skalowanie, niezawodność i jednolite zarządzanie dzięki zmigrowaniu dotychczasowych rozwiązań do technologii cloud native opartych na konteneryzacji kubernetes w środowisku Google Kubernetes Engine i analizom opartym o BigQuery oraz narzędzia Data Mining, Deep Learning, Machine Learning.

PKO Bank Polski

Dążeniem banku jest to, aby najpóźniej na koniec 2023 roku, ponad 50 aplikacji zostało przeniesionych do chmury publicznej a cały System Informatyczny Banku działał w architekturze hybrydowej multi-cloud.

II miejsce ex aeqo

Polcom Modular

Polcom jest światowym, technologicznym liderem budownictwa modułowego opartego o ramę stalową. W obszarze Digital/IT 100% projektów realizowanych w Polcom jest tworzonych w oparciu o cloud. Wszystko musi być nowoczesne, skalowalne, dostępne z każdego miejsca.

Danone

Projekt dotyczył wdrożenia w grupie spółek DANONE (w spółce Żywiec Zdrój) szeregu szytych na miarę, chmurowych rozwiązań IT, które w pełni odwzorowały procesy biznesowe spółek oraz są dostarczone w oparciu o technologię gwarantującą daleko idącą customizację, wprowadzanie dynamicznych zmian w trakcie projektu i po jego zakończeniu

III miejsce

Kwadra

Firma zajmuje się automatyką, telemetrią, pomiarami, systemami SCADA

W tym przypadku najważniejszą kwestią było bezpieczeństwo. W infrastrukturze Intratel zostało na potrzeby Kwadry utworzone środowisko wirtualne, którego zasoby wykorzystują aplikacje pomiarowe. Wraz ze zwiększającą się ilością klientów usług Kwadry także zasoby maszyny wirtualnej będą rozszerzane elastycznie.


TOP 200