Best in Cloud 2021 – znamy już wyniki konkursu
-
- Computerworld,
- 20.05.2021, godz. 18:29
Na dorocznej konferencji Computerworld Best in Cloud rozstrzygnięto konkurs na najciekawsze i najbardziej innowacyjne rozwiązania chmurowe.

Środowiska cloud osiągają dojrzałość, to pokazała także dzisiejsza konferencja. Jeszcze niedawno do chmury przenoszone były rozwiązania nie związane z core bussines, obecnie wędrują tam kluczowe aplikacje. Według danych Statista, już obecnie 67% infrastruktury korporacyjnej zlokalizowano w chmurze. Nic dziwnego, zapewnia ona elastyczność, skalowalność i dostępność do danych i rozwiązań z każdego miejsca - a ostatni rok udowodnił, jak bardzo jest to istotne. Sporo firm korzysta nie z jednej, ale z wielu chmur i jest to rosnący trend. Według Gartnera, aż 81% korporacji pracuje dziś nad wdrożeniem strategii multi-cloud. Jednak najczęściej spotykany jest model hybrydowy, łączący starsze rozwiązania on-premise z rozwiązaniami w chmurze, co może być doskonałym uzupełnieniem lokalnych zasobów. Coraz więcej, i to wcale nie małych przedsiębiorstw, przechodzi całkowicie na model cloud. Za przykład może tu posłużyć Polcom Modular - jeden ze zwycięzców tegorocznego konkursu Best in Cloud. Ten światowy lider w produkcji budynków w technologii modułowej 100% środowiska IT utrzymuje w chmurze. Taka strategia wynikała z konieczności wsparcia szybkiego rozwoju przez nowe, elastyczne i skalowalne rozwiązania technologiczne. Chmura wciąż się zmienia i oferuje coraz więcej. Kwestie bezpieczeństwa już nie muszą ograniczać przykładów jej użycia także w branżach, które podlegają ścisłym regulacjom, jak chociażby sektor bankowy. Kolejny z laureatów, PKO Bank Polski, planuje do 2023 roku zmigrować 50 aplikacji do chmury publicznej.
Strategia chmurowa idzie w parze z cyfrową transformacją z którą wiąże się nierozerwalnie niezwykle szybki wzrost danych. Według Google Cloud sumaryczna ilość danych na świecie wzrośnie z 33 ZB w 2018 r. do 175 ZB w 2025. Największym ich konsumentem staje się sztuczna inteligencja. Dane są fundamentem jej rozwoju, a chmura jest idealnym miejscem do ich przechowywania. Poruszając temat transformacji należałoby wspomnieć także o chmurze opartej na API. API to coś więcej niż interfejs programistyczny, to strategia tworzenia innowacji biznesowych. Łącząc dane i różne rozwiązania chmurowe można tworzyć nowe usługi i monetyzować zasoby. Aż 60% przychodów eBay jest obecnie generowanych przez API.
Zobacz również:
Powitajmy zwycięzców
Jury 9. konkursu Computerworld Best in Cloud wyłoniło tegorocznych zwycięzców. Nagrody i wyróżnienia przyznano w 8 kategoriach produktowych, uhonorowano także firmy, które w sposób efektywny i innowacyjny wykorzystują rozwiązania chmurowe. Zarówno wyróżnione produkty jak i charakter wdrożeń w nagrodzonych przedsiębiorstwach wskazują na wszechstronność i dojrzałość modelu cloud. Drogą do chmury będą w swoim tempie zmierzać wszystkie organizacje.
Oto laureaci - najlepsze produkty i dostawcy rozwiązań chmurowych, a także firmy w innowacyjny sposób korzystające z rozwiązań chmurowych
W kategorii: bezpieczna chmura
I miejsce
Commvault za rozwiązanie: Complete Data Protection
II miejsce
DMSI Software za rozwiązanie: Safestar
III miejsce ex aequo
Cisco za rozwiązanie: Cisco Umbrella Secure Interenet Gteway
Perceptus za rozwiązanie: eSign.tech
Cisco za rozwiaznie: Cisco Duo
W kategorii: najlepsza wydajność i integracja
I miejsce
Hewlett Packard Enterprise za rozwiązanie: Cloud Volumes
II miejsce ex aequo
Atende za rozwiązanie: Atende Business Cloud
CloudFerro za rozwiązanie: Creodias
III miejsce ex aequo
Sagra Technology za rozwiązanie: IDS Integracja Danych z Sieci Handlowych
Arrow za rozwiązanie: Arrowsphere My Cloud Portal
Wyróżnienie
VMware za rozwiązanie: VMware Tanzu Kubernetes Grid
W kategorii: najlepszy produkt do analizy danych w chmurze
I miejsce
Cisco za rozwiązanie: AppDynamics
II miejsce
Comarch za rozwiązanie: Comarch BI Point
III miejsce
summ-it za rozwiązanie: Superb DBA
w kategorii: najlepszy produkt ERP/CRM
I miejsce
Symfonia za rozwiązanie: Symfonia Obieg Dokumentów
II miejsce
Dysant za rozwiązanie: Dysant Procurement Suite
III miejsce
Comarch za rozwiązanie: Comarch ERP XT
w kategorii: unified communications
II miejsce
Infor za rozwiązanie: Infor OS
I miejsce
Sagra Technology za rozwiązanie: zdalne Wizyty Handlowe - Integracja Emigo i Microsoft Teams
W kategorii: najlepszy dostawca chmury w modelu IaaS
I miejsce
OVHcloud za rozwiązanie: OVHcloud
II miejsce ex aequo
Integrated Solutions za rozwiązanie: Integrated Computing
Intratel za rozwiązanie: One Step Cloud
III miejsce ex aequo
OVHcloud za rozwiązanie: Hosted Private Cloud
Arrow za rozwiązanie: Arrowsphere My Cloud Portal
w kategorii: najlepszy start-up technologii cloud
I miejsce
Qalcwise za rozwiązanie: Qalcwise
w kategorii: najlepsza platforma testowo-deweloperska PaaS
I miejsce
CloudFerro za rozwiązanie: Creodias
II miejsce
Red Hat za rozwiązanie: Openshift Container Platform
III miejsce
Produkcja Chmur za rozwiązanie: Cloudlets.Zone
W kategorii: organizacje, projekty chmurowe
I miejsce ex aeqo
eSky.pl – internetowe biuro podróży
Firma osiągnęła skalowanie, niezawodność i jednolite zarządzanie dzięki zmigrowaniu dotychczasowych rozwiązań do technologii cloud native opartych na konteneryzacji kubernetes w środowisku Google Kubernetes Engine i analizom opartym o BigQuery oraz narzędzia Data Mining, Deep Learning, Machine Learning.
PKO Bank Polski
Dążeniem banku jest to, aby najpóźniej na koniec 2023 roku, ponad 50 aplikacji zostało przeniesionych do chmury publicznej a cały System Informatyczny Banku działał w architekturze hybrydowej multi-cloud.
II miejsce ex aeqo
Polcom Modular
Polcom jest światowym, technologicznym liderem budownictwa modułowego opartego o ramę stalową. W obszarze Digital/IT 100% projektów realizowanych w Polcom jest tworzonych w oparciu o cloud. Wszystko musi być nowoczesne, skalowalne, dostępne z każdego miejsca.
Danone
Projekt dotyczył wdrożenia w grupie spółek DANONE (w spółce Żywiec Zdrój) szeregu szytych na miarę, chmurowych rozwiązań IT, które w pełni odwzorowały procesy biznesowe spółek oraz są dostarczone w oparciu o technologię gwarantującą daleko idącą customizację, wprowadzanie dynamicznych zmian w trakcie projektu i po jego zakończeniu
III miejsce
Kwadra
Firma zajmuje się automatyką, telemetrią, pomiarami, systemami SCADA
W tym przypadku najważniejszą kwestią było bezpieczeństwo. W infrastrukturze Intratel zostało na potrzeby Kwadry utworzone środowisko wirtualne, którego zasoby wykorzystują aplikacje pomiarowe. Wraz ze zwiększającą się ilością klientów usług Kwadry także zasoby maszyny wirtualnej będą rozszerzane elastycznie.