Best in Cloud 2021 – znamy już wyniki konkursu

Na dorocznej konferencji Computerworld Best in Cloud rozstrzygnięto konkurs na najciekawsze i najbardziej innowacyjne rozwiązania chmurowe.

Best in Cloud 2021 – znamy już wyniki konkursu

Środowiska cloud osiągają dojrzałość, to pokazała także dzisiejsza konferencja. Jeszcze niedawno do chmury przenoszone były rozwiązania nie związane z core bussines, obecnie wędrują tam kluczowe aplikacje. Według danych Statista, już obecnie 67% infrastruktury korporacyjnej zlokalizowano w chmurze. Nic dziwnego, zapewnia ona elastyczność, skalowalność i dostępność do danych i rozwiązań z każdego miejsca - a ostatni rok udowodnił, jak bardzo jest to istotne. Sporo firm korzysta nie z jednej, ale z wielu chmur i jest to rosnący trend. Według Gartnera, aż 81% korporacji pracuje dziś nad wdrożeniem strategii multi-cloud. Jednak najczęściej spotykany jest model hybrydowy, łączący starsze rozwiązania on-premise z rozwiązaniami w chmurze, co może być doskonałym uzupełnieniem lokalnych zasobów. Coraz więcej, i to wcale nie małych przedsiębiorstw, przechodzi całkowicie na model cloud. Za przykład może tu posłużyć Polcom Modular - jeden ze zwycięzców tegorocznego konkursu Best in Cloud. Ten światowy lider w produkcji budynków w technologii modułowej 100% środowiska IT utrzymuje w chmurze. Taka strategia wynikała z konieczności wsparcia szybkiego rozwoju przez nowe, elastyczne i skalowalne rozwiązania technologiczne. Chmura wciąż się zmienia i oferuje coraz więcej. Kwestie bezpieczeństwa już nie muszą ograniczać przykładów jej użycia także w branżach, które podlegają ścisłym regulacjom, jak chociażby sektor bankowy. Kolejny z laureatów, PKO Bank Polski, planuje do 2023 roku zmigrować 50 aplikacji do chmury publicznej.

Strategia chmurowa idzie w parze z cyfrową transformacją z którą wiąże się nierozerwalnie niezwykle szybki wzrost danych. Według Google Cloud sumaryczna ilość danych na świecie wzrośnie z 33 ZB w 2018 r. do 175 ZB w 2025. Największym ich konsumentem staje się sztuczna inteligencja. Dane są fundamentem jej rozwoju, a chmura jest idealnym miejscem do ich przechowywania. Poruszając temat transformacji należałoby wspomnieć także o chmurze opartej na API. API to coś więcej niż interfejs programistyczny, to strategia tworzenia innowacji biznesowych. Łącząc dane i różne rozwiązania chmurowe można tworzyć nowe usługi i monetyzować zasoby. Aż 60% przychodów eBay jest obecnie generowanych przez API.

Zobacz również:

  • GPW przenosi swój nowy system transakcyjny
  • Firma OpenAI rozpisała konkurs bug bounty

Powitajmy zwycięzców

Jury 9. konkursu Computerworld Best in Cloud wyłoniło tegorocznych zwycięzców. Nagrody i wyróżnienia przyznano w 8 kategoriach produktowych, uhonorowano także firmy, które w sposób efektywny i innowacyjny wykorzystują rozwiązania chmurowe. Zarówno wyróżnione produkty jak i charakter wdrożeń w nagrodzonych przedsiębiorstwach wskazują na wszechstronność i dojrzałość modelu cloud. Drogą do chmury będą w swoim tempie zmierzać wszystkie organizacje.

Oto laureaci - najlepsze produkty i dostawcy rozwiązań chmurowych, a także firmy w innowacyjny sposób korzystające z rozwiązań chmurowych

W kategorii: bezpieczna chmura

I miejsce

Commvault za rozwiązanie: Complete Data Protection

II miejsce

DMSI Software za rozwiązanie: Safestar

III miejsce ex aequo

Cisco za rozwiązanie: Cisco Umbrella Secure Interenet Gteway

Perceptus za rozwiązanie: eSign.tech

Cisco za rozwiaznie: Cisco Duo

W kategorii: najlepsza wydajność i integracja

I miejsce

Hewlett Packard Enterprise za rozwiązanie: Cloud Volumes

II miejsce ex aequo

Atende za rozwiązanie: Atende Business Cloud

CloudFerro za rozwiązanie: Creodias

III miejsce ex aequo

Sagra Technology za rozwiązanie: IDS Integracja Danych z Sieci Handlowych

Arrow za rozwiązanie: Arrowsphere My Cloud Portal

Wyróżnienie

VMware za rozwiązanie: VMware Tanzu Kubernetes Grid

W kategorii: najlepszy produkt do analizy danych w chmurze

I miejsce

Cisco za rozwiązanie: AppDynamics

II miejsce

Comarch za rozwiązanie: Comarch BI Point

III miejsce

summ-it za rozwiązanie: Superb DBA

w kategorii: najlepszy produkt ERP/CRM

I miejsce

Symfonia za rozwiązanie: Symfonia Obieg Dokumentów

II miejsce

Dysant za rozwiązanie: Dysant Procurement Suite

III miejsce

Comarch za rozwiązanie: Comarch ERP XT

w kategorii: unified communications

II miejsce

Infor za rozwiązanie: Infor OS

I miejsce

Sagra Technology za rozwiązanie: zdalne Wizyty Handlowe - Integracja Emigo i Microsoft Teams

W kategorii: najlepszy dostawca chmury w modelu IaaS

I miejsce

OVHcloud za rozwiązanie: OVHcloud

II miejsce ex aequo

Integrated Solutions za rozwiązanie: Integrated Computing

Intratel za rozwiązanie: One Step Cloud

III miejsce ex aequo

OVHcloud za rozwiązanie: Hosted Private Cloud

Arrow za rozwiązanie: Arrowsphere My Cloud Portal

w kategorii: najlepszy start-up technologii cloud

I miejsce

Qalcwise za rozwiązanie: Qalcwise

w kategorii: najlepsza platforma testowo-deweloperska PaaS

I miejsce

CloudFerro za rozwiązanie: Creodias

II miejsce

Red Hat za rozwiązanie: Openshift Container Platform

III miejsce

Produkcja Chmur za rozwiązanie: Cloudlets.Zone

W kategorii: organizacje, projekty chmurowe

I miejsce ex aeqo

eSky.pl – internetowe biuro podróży

Firma osiągnęła skalowanie, niezawodność i jednolite zarządzanie dzięki zmigrowaniu dotychczasowych rozwiązań do technologii cloud native opartych na konteneryzacji kubernetes w środowisku Google Kubernetes Engine i analizom opartym o BigQuery oraz narzędzia Data Mining, Deep Learning, Machine Learning.

PKO Bank Polski

Dążeniem banku jest to, aby najpóźniej na koniec 2023 roku, ponad 50 aplikacji zostało przeniesionych do chmury publicznej a cały System Informatyczny Banku działał w architekturze hybrydowej multi-cloud.

II miejsce ex aeqo

Polcom Modular

Polcom jest światowym, technologicznym liderem budownictwa modułowego opartego o ramę stalową. W obszarze Digital/IT 100% projektów realizowanych w Polcom jest tworzonych w oparciu o cloud. Wszystko musi być nowoczesne, skalowalne, dostępne z każdego miejsca.

Danone

Projekt dotyczył wdrożenia w grupie spółek DANONE (w spółce Żywiec Zdrój) szeregu szytych na miarę, chmurowych rozwiązań IT, które w pełni odwzorowały procesy biznesowe spółek oraz są dostarczone w oparciu o technologię gwarantującą daleko idącą customizację, wprowadzanie dynamicznych zmian w trakcie projektu i po jego zakończeniu

III miejsce

Kwadra

Firma zajmuje się automatyką, telemetrią, pomiarami, systemami SCADA

W tym przypadku najważniejszą kwestią było bezpieczeństwo. W infrastrukturze Intratel zostało na potrzeby Kwadry utworzone środowisko wirtualne, którego zasoby wykorzystują aplikacje pomiarowe. Wraz ze zwiększającą się ilością klientów usług Kwadry także zasoby maszyny wirtualnej będą rozszerzane elastycznie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200