Best in Cloud 2016

W 2016 roku redakcja Computerworld wraca do idei konferencji i konkursu Best in Cloud, aby upowszechniać i promować najefektywniejsze sposoby wykorzystania technologii cloud computing.

Już 15 marca 2016 r. w warszawskim hotelu Novotel Centrum odbędzie się konferencja poświęcona wyzwaniom transformacji biznesu do ekosystemu, który został zdefiniowany przez dynamicznie rozwijające się rozwiązania oparte na przetwarzaniu w chmurze obliczeniowej.

Co jest dziś aktualne i ważne w cloud computingu?

Wśród głównych trendów kształtujących nowoczesny ekosystem chmury obliczeniowej wskazuje się dziś szybkie upowszechnienie w środowiskach korporacyjnych hybrydowego modelu cloud, umożliwiającego bardziej elastyczne i zarazem szersze jego wykorzystanie. Zmienia się także sama infrastruktura chmurowa, aby umożliwić serwowanie aplikacji wymagających statystyk online czy wsparcie modeli wielokanałowych. Chmura obliczeniowa służy dziś coraz szerzej i coraz wydajniej obsłudze rozwiązań wspierających biznes, związanych z trendami Internet of Things czy Big Data.

Zobacz również:

Te problemy ujęto w programie konferencji w ramach trzech bloków tematycznych: Cloud Security, Cloud Management oraz Cloud i przetwarzanie danych. Wybór dostawcy i zarządzanie relacjami z nim, zarządzanie zasobami chmury obliczeniowej, bezpieczeństwo w ekosystemie chmury obliczeniowej, możliwości przetwarzania wielkich zbiorów danych w chmurze – to główne, zaplanowane wątki konferencji.

Prawnicy i praktycy w programie Best in Cloud 2016

Swoje wystąpienie potwierdził Michalis Moraitis, CIO w Nissan Greece, członek rady dyrektorów European CIO Association. Przedstawi check-listę dla CIO, którzy rozważają wykorzystanie wdrożenia w firmie usług i produktów opartych na chmurze obliczeniowej.

Zapowiedziano także cieszące się zawsze dużym zainteresowaniem wystąpienia poświęcone prawnym aspektom cloud computingu. Do takich kwestii należy z pewnością bardzo dynamicznie zmieniający się temat bezpieczeństwa danych w modelu chmurowym. To kwestia szczególnie interesująca w kontekście „zatopienia” Bezpiecznej Przystani, czyli unieważnienia wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE decyzji Komisji dotyczącej istniejącego od 2000 r. programu Safe Harbour, umożliwiającego europejskim firmom przekazywanie danych osobowych do Stanów Zjednoczonych tym operatorom amerykańskim, którzy przystąpili do programu. Przypomnijmy, że na koniec stycznia 2016 r. wyznaczono termin przedstawienia projektu Safe Harbour 2.0. Sprawy te niewątpliwie będą poruszane podczas wystąpień i dyskusji konferencyjnych.

Wystąpienia na Best in Cloud 2016 zapowiedzieli prawnicy: Marlena Wach, radca prawny, K&L Gates; Marcin Maruta, radca prawny, MARUTA WACHTA sp. j.; Bartosz Marcinkowski, radca prawny, partner, Domański Zakrzewski Palinka; i Wojciech Dziomdziora, radca prawny, Counsel, Domański Zakrzewski Palinka.

Solą tegorocznej konferencji będą podobnie jak w poprzednim spotkaniu studia przypadków prezentowane przez finalistów konkursu Best in Cloud 2016 – praktyków zastosowania tego modelu i rozwiązań, którzy udokumentują swoje osiągnięcia i których konkursowe aplikacje napłyną do końca stycznia br.

Konkurs mistrzów chmury

Już podczas poprzedniej konferencji u wagę zwracał fakt, że duża część prelegentów, którzy tworzyli aplikacje, reprezentowała funkcje niezwiązane z IT. Wiązać to należy z przystępnością i czytelnym, biznesowym wymiarem korzyści. Do CMO albo dyrektora finansowego zdecydowanie przemawiają takie czynniki, jak: elastyczność rozwiązania, krótki czas wdrożenia i koszt utrzymania. Fakt posiadania przez występujące w Best in Cloud firmy kompetencji także spoza IT jest szczególnie godny podkreślenia. Według prognozy Gartnera jedna czwarta firm na świecie do 2017 r. straci swoją rynkową pozycję właśnie ze względu na deficyty kompetencji w zakresie cyfrowego prowadzenia biznesu. Dlatego tym chętniej do konkursu zapraszamy menedżerów i specjalistów z biznesu, którzy opowiedzą, opierając się na własnym doświadczeniu, w jaki sposób pomogła im chmura.

W 2013 r. w konkursie zwyciężył PLL LOT, w którego imieniu zgłoszenie przesłali Paweł Westfalewicz, główny architekt systemów IT w PLL LOT, oraz Hanna Zalewska, specjalista e-commerce w PLL LOT. Przedmiotem zgłoszenia był projekt przeniesienia do architektury cloud portalu LOT.com wraz z towarzyszącą mu warstwą usługową i aplikacjami mobilnymi umożliwiającymi m.in. zakup biletów, dostęp do informacji o lotach oraz dokonanych rezerwacjach. Zgłoszenie z PLL LOT zwyciężyło głosami konferencyjnej publiczności po prezentacji wszystkich finalistów: Rainbow Tours, PLL LOT, Trakcja SA, piLab, Concordia Ubezpieczenia oraz Fundacja WWF. Do finału firmy te zostały wybrane przez niezależne grono jury złożone z top menedżerów IT związanych z Klubem CIO.

Celem konkursu Best in Cloud 2016 jest wyłonienie firm i organizacji, których dorobek w obszarze zastosowań wybija się na rynku polskim. Po raz kolejny poszukujemy innowacyjnego, efektywnego, godnego polecenia i upowszechnienia sposobu sięgania po technologie cloud computing, związanego z wymierną, dostrzegalną korzyścią organizacyjną i biznesową firmy. Wielkość firmy nie ma znaczenia, liczą się wymierne efekty uzyskane dzięki zastosowaniu cloud computingu.

Zapraszamy zatem zarówno start-upy, którym start biznesu albo konkurowanie w biznesie umożliwia wykorzystanie rozwiązań chmury obliczeniowej, jak i firmy, które umiejętnie wdrożyły u siebie zasadę „cloud first” – a więc podejmowania w pierwszej kolejności prób osadzenia wszelkich nowych rozwiązań w takiej architekturze i modelu.

Zgłoszenia i rejestracja: Best in Cloud 2016.


TOP 200