Benchmark Capital otwiera oddział w Europie

Rośnie zainteresowanie europejskim rynkiem firm internetowych. W najbliższym czasie Benchmark Capital - fundusz venture capital - otworzy biuro w Londynie.

Amerykańska firma inwestycyjna Benchmark Capital - znana m.in. z finansowania rozwoju firm, takich jak eBay czy Ariba - zamierza w najbliższym czasie otworzyć biuro w Londynie. Na inwestycje w nowe europejskie przedsięwzięcia internetowe zamierza pozyskać fundusze w wysokości 500 mln USD.

W ostatnim czasie wiele amerykańskich firm venture capital, m.in. Atlas Venture czy GE Equity, wzmocniło swoje zaangażowanie w Europie. Poprawę koniunktury odczuwają także europejskie oddziały amerykańskich banków inwestycyjnych. Benchmark jest jednak pierwszą firmą venture capital rodem z Krzemowej Doliny, która oficjalnie otwiera biuro w Europie. Przedstawiciele firmy mówią, że szykowali się do tego kroku już dwa lata temu. Wstrzymali się jednak, uznając, że na starym kontynencie nie uzbierała się jeszcze "internetowa masa krytyczna". Wielu inwestorów uważa jednak, że teraz rynek internetowy na Starym Kontynencie dojrzewa do boomu, jaki przechodzą Stany Zjednoczone.

Benchmark Capital jest zarządzana przez grupę sześciu partnerów. Decyzje o finansowaniu rozważane są wspólnie, w sposób raczej nieformalny. W USA firma szczyci się swoim podejściem i tworzy wokół siebie klimat "pierwotnej przedsiębiorczości". Nie jest jednak pewne, czy brak formalizmu i bardzo bliska współpraca z przedsiębiorstwami sprawdzą się w zachowawczej Europie. Nowe biuro będzie oferować taki sam zakres usług jak firma matka: poszukiwanie kadr kierowniczych, wypracowywanie strategii i rozwój programów partnerskich.

W wyniku ekspansji terytorialnej, do obecnych sześciu partnerów dołączy dwóch kolejnych. Ich nazwisk firma na razie nie ujawnia. Zanim rozpoczną pracę, nowi partnerzy spędzą kilka miesięcy w biurze w Kalifornii, przyglądając się pracy "ojców-założycieli". Po zakończeniu stażu powrócą do Europy, gdzie będą działać niezależnie od centrali.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200