Będzie wielowątkowość w architekturze ARM

Przedstawiciele brytyjskiej firmy zapowiadają rozszerzenie możliwości architektury układów ARM m.in. o jednoczesną obsługę wielu wątków obliczeniowych. W pierwszej kolejności technologię wielowątkowości zyskają najpewniej układy ARM przeznaczone dla urządzeń sieciowych.

Wprowadzenie nowych możliwości technologicznych ma pozwolić na podniesienie wydajności układów architektury ARM w bardziej specyficznych zastosowaniach. Zdaniem przedstawicieli koncernu rozwiązania z zakresu przetwarzania równoległego w pierwszej kolejności znajdą się najprawdopodobniej w układach dedykowanych dla sprzętu sieciowego. Wykorzystanie wielowątkowości w tym segmencie ma pozwolić m.in. na zwiększenie wydajności w zakresie adresowania pakietów. Przedstawiciele firmy Arm oficjalnie nie potwierdzają zamiaru wprowadzenia wielowątkowości choćby do układów dedykowanych dla urządzeń mobilnych. Zdaniem analityków jest to jednak wielce prawdopodobne. "Aby pozostać konkurencyjnym Arm musi baczyć m.in. na działania firmy Intel. Skoro rozwiązania mobilne największego konkurenta wykorzystują technologię wielowątkowości, to układy ARM zapewne również będą" - podkreśla Jack Gold, analityk J. Gold Associates.

Niezależnie od tego procesory projektowane przez brytyjską firmę mają być stopniowo optymalizowane pod kątem wyższej wydajności. Z oficjalnych informacji wynika, że zapowiedziany we wrześniu procesor Cortex-A15 ma być nawet pięciokrotnie szybszy od swojego poprzednika. Układ ten nie korzysta jednak z mechanizmów przetwarzania równoległego. Według przedstawicieli firmy Arm w tym przypadku zastosowanie wielowątkowości wiązałoby się ze zbyt wysokimi kosztami w porównaniu z potencjalnymi korzyściami.

Czytaj też:

Nowe procesory Intela dla urządzeń mobilnych

PC333 - układ dla femtokomórki kolejnej generacji

Szesnastordzeniowy procesor SPARC T3 w ciągu miesiąca w nowych serwerach Oracle

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200