Będzie polski konkurent dla Asus Eee PC i MacBook Air

W segmencie subnotebooków konkurencja wygląda coraz ciekawiej. Na rynek ultraprzenośnych komputerów zamierzają wejść także polscy dostawcy. Niewielka firma VSPN ze Szczecina, przygotowuje się do premiery swojego flagowego, "lekkiego jak piórko" komputera VeSPa.

Będzie polski konkurent dla Asus Eee PC i MacBook Air

Jest to mały notebook z ekranem o przekątnej 9 cali. VeSPa waży około 0,78 kg, obsługuje połączenia bezprzewodowe (WiFi i Wimax). Sercem komputera jest firmy AMD taktowany zegarem 1,2 GHz. VeSPa będzie sprzedawany z dedykowaną dystrybucją systemu Linux bazującą na Ubuntu.

Wbudowana w urządzenie bateria zapewnia około dwóch godzin pracy. Czas ten można wydłużyć nawet trzykrotnie wkładając dodatkowy akumulator w miejsce mikronapędu SWM-DVD. Warto zaznaczyć, że VSPN to pierwszy polski producent, który zdecydował się na wykorzystanie tego rodzaju napędów optycznych, odtwarzających niewielkie 3-centymetrowe płytki o pojemności 7 GB. Przypomnijmy, że wywodzący się z Korei standard SWM-DVD został zatwierdzony dopiero w połowie marca br. Jego twórcy są przekonani, że stanowić będzie silną konkurencje np. dla dysków SSD.

Filip Pawełczyk, dyrektor handlowy firmy VSPN spodziewa się, że VeSPa - łącząc niewielką wagę i atrakcyjną cenę (1400 zł) - będzie prawdziwym hitem na polskim rynku.


TOP 200